Atgal 2021.10.21

Vokietijos „Kultursommer Rheinland-Pfalz“ festivalyje – lietuviškų trumpametražių filmų seansas

Spalio mėnesį kultūros festivalio Kultursommer Rheinland-Pfalz metu Mainco miesto gyventojai kviečiami į specialius Šiaurės ir Baltijos šalių filmų seansus.Lithuanian Shorts agentūra festivalyje pristato septynių lietuviškų trumpametražių filmų programą. Seansas vyks spalio 23 d. nekomercinio kino teatre CinéMayence.

Lietuviškų trumpametražių filmų programoje žiūrovų laukia žanrų ir lietuviškų istorijų įvairovė – 3 dokumentiniai, 3 vaidybiniai ir 1 animacinis trumpametražiai filmai.

Tarptautiniu mastu plačiai žinomo Lietuvos videomenininko Deimanto Narkevičiaus filme KARTĄ XX AMŽIUJE (2004, 8 min.) matomi archyviniai vaizdai, kuriuose nukeliamas Lenino paminklas, o pats filmas sumontuotas taip, jog atrodo, kad susirinkusi minia rengiasi, o paskui ir švenčia paminklo pastatymą. Tarpdisciplininio meno srityje dirbanti režisierė Emilija Škarnulytė filme ALDONA (2013, 13 min.) atskleidžia savo močiutės istoriją. 1986-ųjų pavasarį Aldona prarado regėjimą ir liko akla visam gyvenimui. Pasak gydytojų, jos akių nervams tikriausiai pakenkė Černobylio atominės elektrinės sprogimas. Filme žiūrovai išvys kasdienę Aldonos kelionę į Grūto parką, kur prisilietimas prie grublėtų neištrinamos praeities monumentų tampa atlaidus, švelnus ir išmintingas gestas. Trečiajame dokumentiniame, praėjusią savaitę Varšuvos kino festivalyje geriausio trumpametražio dokumentinio filmo apdovanojimą pelniusiame filme LIMUZINAS (rež. Saulė Bliuvaitė, 2021, 15 min.) stebime limuzinais besivažinėjančius, niekuo tarpusavyje nesusijusius žmones, kuriuos sujungia bendras kelionės tikslas – nežinomybė.

Kultūros festivalyje apsilankę ir į kino teatrą užsukę žiūrovai išvys režisierės Jorūnės Greičiūtės vaidybinį filmą VISKAS GERAI (2020, 17 min.). Du vidutinio amžiaus žmonės važiuoja į pasimatymą prie upės. Nepaisant kelių kliūčių ir sugedusio automobilio, viskas klostosi gerai. 2017 m. „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą pelniusį Lauryno Bareišos trumpametražį filmą PIRTIS (2017, 16 min.). Jame pasakojama siautulingo paauglių vakarėlio istorija, kur veiksmas vyksta pačių išsinuomotame name su sauna ir pirtimi. Iš pirmo žvilgsnio, tai tiesiog įprastas paauglių vakarėlis, bet ryte patalpų sutvarkyti atėję šeimininkai pirtyje randa ką tik pabudusią Indrę, kuri ieško ištrūkusios savo suplėšytų kelnių sagos. Ir MIEGAMASIS RAJONAS (2020, 13 min.), kuriame režisierius Vytautas Katkus gvildena sparčiai besikeičiančio rajono ir jo gyventojų istorijas. Du vaikystės draugai bando praleisti paskutines dienas rajone, kaip tai darydavo vaikystėje, ir taip dar šiek tiek pavėlinti atsisveikinimo ir kraustymosi etapą.

Lietuviškų trumpametražių filmų programoje taip pat bus pristatytas ir vienas animacinis trumpametražis filmas – ŽONGLIERIUS (rež. Skirmanta Jakaitė, 2018, 11 min.). Žmonės gyvena tame pačiame name, bet skirtinguose butuose, darbuose, situacijose, įsitikinimuose, vizijose, kiekvienas savo asmeniniame kupė, apgaudinėdami save, kad pasaulis yra vienas ir kad jis egzistuoja. Šis filmas – apie kitą gyvenimo pusę – bauginančią, nežinomą pusę, kurios mes niekada iki galo neapčiuopiame, bet žinome, kad ji yra kažkur šalia, labai arti.

Kultursommer Rheinland-Pfalz festivalis inicijuojamas Vokietijos kultūros ministerijos, o filmų programą kuruoja nekomercinio kino teatro CinéMayence vadovas, Oberhausen filmų festivalio programos sudarytojas Reinhard W. Wolf. Programos pristatymą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros institutas.
Plačiau apie filmų peržiūrą – čia.