Shorts Critics

„Shorts Critics – 2022 m. startavusi mokymų programa, skirta kelti pradedančiųjų kino kritikų, žurnalistų ir komunikacijos specialistų kompetencijas kino kritikos srityje. Tai kol kas vienintelė kino kritikos mokymų programa Lietuvoje.

Konkurso būdu į programą atrinkti 5 dalyviai rugsėjo-sausio mėnesiais lavins savo kūrybinio rašymo, analitinės žurnalistikos, kino teorijų bei trumpametražių filmų analizės įgūdžius, su kino ir žurnalistikos ekspertais iš Lietuvos ir užsienio praktikuosis kurti apžvalgas, recenzijas, interviu, kritinius straipsnius ir atsiliepimus. 

Kam skirta: Pradedantiesiems kino kritikams, žurnalistams ar kultūros komunikacijos lauke dirbantiems specialistams, kurie siekia giliau susipažinti su kino kritika, žurnalistika ir komunikacija bei lavinti tekstų rašymo įgūdžius.

 

Antrasis „Shorts Critics“ programos sezonas vyks 2023 m. rugsėjį – 2024 m. sausį.

Registracija į  „Shorts Critics 2023-2024“ baigėsi.

TAISYKLĖS

 

„Lithuanian Shorts“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto rėmėjas – Lietuvos kino centras. Partneriai: Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija LRT, naujienų portalas 15min ir kino portalas www.lfc.lt (Lietuvių filmų centras).

Kino kritikos mokymų formatas

Kūrybinės dirbtuvės

2023 m. rugsėjį ir 2024 m. sausį vyks intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės, kurių metu dalyviai daugiau sužinos apie kino kritiką ir analizę, kūrybinį rašymą ir redagavimą, interviu rengimą, ryšius su žiniasklaida, kino programų sudarymą ir kt.

Filmų festivaliai

Neatsiejama programos dalis – dalyvavimas festivaliuose. Atrinkti dalyviai rengs recenzijas apie trumpametražius filmus ir jų programas bei kalbins filmų kūrėjus ir kūrėjas žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forume „Scanorama“ ir Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje.

Konsultacijos ir tekstų publikavimas

Rengiant recenzijas bei interviu dalyvius ir dalyves konsultuos „Shorts Critics“ programos ugdymo vadovės. Filmų ir filmų programų recenzijų, interviu tekstai bus publikuojami www.lithuanianshorts.com tinklapyje bei programos partnerių portaluose.

Programos veiklų datos

Rugsėjo 26–27 d.
I-osios kūrybinės dirbtuvės

Spalio 12–26 d.
žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“

Lapkričio 9–19 d.
Europos šalių kino forumas „Scanorama“

Sausio 17–23 d.
Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis

Sausio 18–19 d. (preliminari data)
II-osios kūrybinės dirbtuvės

Paraiškos teikimas

Kartu su registracijos forma, prašoma pateikti papildomus dokumentus:

– gyvenimo aprašymą (CV);

– jūsų parašytą pasirinkto filmo, filmų programos recenziją ar interviu su kino kūrėju ar kūrėja. Tekstas neprivalo būti anksčiau publikuotas. Apimtis – iki 9000 spaudos ženklų su tarpais.

 

Atrankos kriterijai:

• atrankai pateiktos recenzijos ar interviu kokybė

• motyvacija dalyvauti kino kritikos mokymų programoje

• pasiryžimas aktyviai įsitraukti į bendras veiklas ir atsakingai ruošti individualias užduotis

• laiko investicija

• anketoje nurodytų tikslų bei laukiamų rezultatų konkretumas ir aiškumas

Atrankos rezultatus numatoma paskelbti rugsėjo pradžioje.

Organizatoriai pasilieka teisę neteikti grįžtamojo ryšio apie į programą patekusių ar neatrinktų kandidatų atrankos procesą.

Dalyvio/ės mokestis

Dalyvavimo programoje mokestis atrinktiems dalyviams – 190 eur. Registracijos mokesčio nėra.

Į mokymų programos kainą įeina:

– Individualios konsultacijos su mokymų ugdymo vadovėmis – profesionaliomis kino kritikėmis Mante Valiūnaite ir Monika Gimbutaite.
– Dvejos intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės su savo sričių profesionalais, tokiomis temomis kaip kino kritika ir analizė, kūrybinis rašymas ir redagavimas, ryšiai su žiniasklaida, kino programų sudarymas ir kt.
– Trijų Lietuvos kino festivalių – žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ ir Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio – akreditacijos/pasai, leidžiantys nemokamai lankytis festivalių seansuose.
– Galimybė papildyti savo portfolio tekstais – apžvalgomis, recenzijomis, interviu, kritiniais straipsniais.
– Programos metu parašytų darbų publikacija lithuanianshorts.com ir mokymų programos partnerių portaluose.
– Tinklaveika ir naujų partnerysčių mezgimas.

Programos rezultatai

Baigę „Shorts Critics“ mokymų programą, dalyviai bus:

• įgiję teorinių ir praktinių įgūdžių kino kritikos, žiniasklaidos bei komunikacijos srityse.

• parašę ir publikavę ne vieną apžvalgą, recenziją, interviu, kritinius straipsnius ir atsiliepimus.

• užmezgę naujų profesinių pažinčių tiek nacionalinėje, tiek tarptautinėje kino industrijoje.

Programos ugdymo vadovės

Mantė Valiūnaitė – šiuo metu Mantė studijuoja doktorantūroje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Mantė buvo Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ meno vadovė, dirbo programos sudarytoja tarptautiniame žmogaus teisių dokumentinio kino festivalyje „Nepatogus kinas“, kuravo įvairius projektus nevyriausybinėje organizacijoje „Meno avilys“. Taip pat rašo filmų recenzijas žurnalui „Kinas“.

 

Monika Gimbutaitė – Vilniaus dailės akademijoje įgijo dailėtyros bakalauro laipsnį, toliau savo žinias gilino Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Politikos ir medijų magistrantūros studijose. 2012–2015 m. dirbo Europos šalių kino forume „Scanorama“ kaip programos sudarytoja ir koordinatorė. Kino kuratorystės veiklą tęsė Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje, kur 2019–2023 m. buvo tarptautinių ir nacionalinių konkursinių programų sudarytoja. 2016–2020 m. Monika portale 15min.lt ėjo kultūros redaktorės pareigas, 2020–2023 m. buvo leidyklos „Lapas“ direktorė. Šiuo metu kino kritikos tekstus rašo LRT Klasikos laidai „Pilno metro“.

Shorts Critics 2023-2024 dalyviai

Justė Michailinaitė
Lietuvos prodiuserė, savo patirtį įgijusi dirbdama įvairiose pozicijose kino industrijoje. Šiuo metu Justė dirba su keliais skirtinguose etapuose esančiais projektais ir kaip prodiuserė, ir kaip režisierė.

Kristina Abromaitytė
Scenaristė, baigusi kino dramaturgijos studijas  Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Trumpametražių filmų scenarijų bendraautorė – pastarasis „Dance“ buvo nominuotas Sidabrinės gervės apdovanojimuose už geriausią studento darbą.

Paulius Lučinskas
Laisvai samdomas viešųjų ryšių specialistas, 2021-aisiais metais įgijęs marketingo ir reklamos kūrimo bakalauro laipsnį. Savo profesiniame kelyje padeda smulkiesiems verslams komunikuoti viešojoje erdvėje bei kuria pridėtinės vertės sporto tematikos turinį naujienų portalui „15min“. Paulius yra sukūręs kelias video laidas apie filmus ir serialus, kurias viešino žiniasklaidos priemonė „Kauno žinios“. Čia pat patalpino ir savąją 2023 metų „Kino pavasario“ programos apžvalgą, to paties portalo socialiniuose tinkluose rašė trumpus tekstus apie didžiausią įspūdį palikusius filmus. Šiame festivalyje susipažino su kino naujienų projekto KINFO kūrėjais – jiems šiuo metu padeda su grafinio dizaino maketais, skirtais socialiniams tinklams.

Rokas Jonas
2020 m. baigė „Skalvijos“ kino akademiją. Vėliau – „Moving Cinema“ jaunasis programeris, edukacinių seansų kuravimo asistentas „Meno avilyje“. Nuo 2022 m. sezoniškai prisideda prie Vilniaus trumpųjų filmų festivalio ir „Kino pavasario“ organizavimo. Šiuo metu dirba LRT mediatekoje.

Simas Narušis
LMTA scenos ir kino menų istorijos ir kritikos trečio kurso studentas. Nuo 2017 iki 2021 metų lankė Molėtų teatro studiją ,,Remarką“. Du kartus respublikinio filologų konkurso lauretas (2020 m. III vieta, 2021 m. II vieta). Taip pat 2023 metais prisijungė prie dramaturgijos festivalio ,,Dramokratija“ organizatorių komandos ir nuo šių metų pradėjo dirbti su Loretos Vaskovos teatro komunikacija. 

Viktorija Bučienė
Komunikacijos specialistė, dirbanti tiek su verslo, tiek kultūros komunikacijos projektais. Dešimtmetį praleido kino gamyboje, dirbant su užsienio TV reklamomis ir kino filmais. 2014–2018 m. rengė interviu, straipsnius ir pranešimus žiniasklaidai Vilniaus tarptautiniam kino festivaliui „Kino pavasaris“. Domisi dokumentiniu kinu, literatūra, laisvalaikiu rašo poeziją ir prozą.

Shorts Critics 2022-2023 dalyviai

Pirmajame „Shorts Critics“ sezone, vykusiame 2022 m. rudenį – 2023 m. sausį, dalyvavo:

Tomas Mitkus – „Vilnius Tech” lektorius, studentams dėstantis animacijos dalyką. Tomas yra publikavęs kelis vadovėlius bei daugiau nei 20 mokslinių straipsnių animacijos, kino, komiksų ir komunikacijos temomis.

Monika Navickaitė – režisierė ir filmų programų sudarytoja. Monika studijavo kino ir televizijos bakalauro studijas prestižiniame Edinburgo Universitete. Šiuo metu dirba programų sudarytoja „ShortScape” studentų kino festivalyje Edinburge.

Aušra Umbrasaitė 2019 m. baigė animacijos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Šiuo metu dirba trumpametražių filmų programos sudarytoja ir kino programos koordinatore tarptautiniame Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris”.

Arnas Malašinskas – kino prodiuserių asistentas, dirbęs su užsienio TV reklamų, filmų, serialų gamyba. Taip pat režisavo ir kūrė video filmus ir reklamas, tarp kurių įsimintiniausias projektas – „FORUM CINEMAS” kino klubo reklama.

Angelina Lapinskaitė – lietuvių kalbos redaktorė, kalbos stilistė, rašo knygų ir spektaklių recenzijas, esė ir straipsnius. Taip pat domisi fotografija, savo veiklą sieja su pedagogika ir reklama. Be to, yra pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrio narė.

 

Jų programos metu parašytus tekstus galite rasti čia.

Mokymų akimirkos įamžintos čia ir čia.