Atgal 2023.10.06

Tarpdisciplininių menų festivalyje „LT.art Vienna 2023“ – lietuviškų dokumentinių filmų kolekcija

Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ tęsia kelerius metus trunkančią partnerystę su Austrijos sostinėje vykstančiu tarpdisciplininiu menų festivaliu „LT.art Vienna“ ir jo repertuarą papildo išskirtine lietuviškų trumpametražių filmų programa „Wanderlust Chronicles“. Trumpo kino seansas vyks spalio 12 d. kino teatre „Admiral Kino” Vienos mieste, Austrijoje. 

Keturių dokumentinių filmų kolekcija Wanderlust Chronicles siūlo stiprius potyrius ir jautriai užfiksuotas žmogaus emocijas, gilius tarpusavio ryšius ir kasdienių akimirkų grožį. Žiūrovai leisis į kelionę ir tyrinės lėtą gyvenimą, džiaugsmingą senėjimą, įkvepiančią meilę per atstumą ir slaptą rašytojų klubą, kupiną atvirumo ir kūrybinės energijos. Programoje –Mėgėjai (rež. A. Antanavičius),Reisas (rež. R. Oičenka),Buona sera (rež. J. Michailinaitė) irSuokalbio antologija (rež. A. Jevdokimovas). Plačiau apie filmus:

 

Mėgėjai / The Amateurs
rež. Audrius Antanavičius
23’, 2015, dokumentinis

Odontologas Vitolis Laumakys ir inžinierius Adolfas Morėnas susipažino atsitiktinai gatvėje, kai Adolfas tvarkė savo motociklą. Jie pasidalino abipusiu susidomėjimu kinu. Adolfas pasisakė turįs mėgėjišką 8 mm kino kamerą – ir jie pradėjo filmuoti. Taip pat atsitiktinai vyrai išgirdo apie laisvas patalpas Kėdainių kultūros centro rūsyje – jie jas susitvarkė ir įsigijo minimaliai reikalingą techniką profesionalesniems filmams kurti. Taip 1962 m. įsikūrė „Mėgėjo“ kino studija, laikui bėgant tapusi produktyviausia ir žinomiausia Lietuvoje mėgėjiško kino studija.

Reisas / The Trip
rež. Rimantas Oičenka
25’, 2022, dokumentika

1975 m. Klaipėdos uostas, Lietuvos TSR. Laivo „Nemunėlis“ įgula atsisveikina su žmonomis ir leidžiasi į penkis mėnesius truksiantį reisą – žvejybą Atlanto vandenyne prie vakarinių Afrikos žemyno krantų. Nors laivas nutolsta per tūkstančius kilometrų nuo geležinės uždangos, bet jos šešėlis slenka paskui žvejus.

Buona Sera
rež. Justė Michailinaitė
20’, 2022, dokumentika

Filmas pasakoja apie po Pietų Europą klajojančius performanso menininkus, pasivadinusius žaismingu „Circo Soluna“ vardu. Jų namai – arklių traukiami ryškiaspalviai vagonai, neturintys nei šiuolaikiniam žmogui įprastų buities patogumų, nei interneto ryšio. Net ir „virtuvė“ – mažas ponio traukiamas vagonėlis, kuriame sudėti pagrindiniai nedūžtantys indai ir daugiausia miestelių gyventojų sunešti jų pačių užauginti ar pagaminti produktai.

Atrodo, kad čia vyrauja utopinė laisvė, tačiau su kiekviena diena prasideda nauji išbandymai.

Suokalbio antologija / Anthology of the Plot 
rež. Artūras Jevdokimovas
26’, 2015, dokumentika

Filmas apie laiką, į kurį niekada nebegrįšime. 1995–1996 metais kultinės Vilniaus kavinės „Suokalbis“ spindesys jau blanko, tačiau joje vis dar rinkdavosi menininkai – skirtingo amžiaus, pripažinti ir nežinomi, studentai ir, žinoma, eiliniai užklydėliai. Nuorūkos virto per peleninių kraštus, padavėjai nespėdavo keisti butelių, audringos diskusijos ir šokiai kartais trukdavo iki paryčių. XXI a. suklestėjo klubų kultūra, „Suokalbio“ ir panašių kavinių bendruomeniškumas išnyko alkoholio garuose ir tabako dūmuose.

„LT. Art.Vienna” – kultūrinių renginių ciklas, pristatantis lietuvių menininkus Austrijoje. Tai yra Austrijos lietuvių bendruomenės projektas, globojamas Lietuvos Respublikos ambasados Austrijoje, remiamas Globalios Lietuvos tinklo. Kasmet renginio programoje – grupinė vizualaus meno paroda, muzikiniai pasirodymai, lietuviško kino peržiūra, šiuolaikinio šokio spektakliai, diskusija ir kūrybinės dirbtuvės. 2023 metų „LT. Art.Vienna” tema pasirinkta reaguojant į pastarųjų metų iššūkius, su kuriais susiduria tiek globalus kultūros laukas, tiek bendruomenės, tiek kiekvienas individas. Pirmiausia, veiklas ir ryšius įšaldžiusi pandemija, vėliau moralinė akistata su karu Ukrainoje, bei besitęsianti įvairių socialinių grupių diskriminacija (LGBTQ+, pabėgėlių, įvairių tautinių mažumų) ir pan. Tema „STILL FUN“ teigia, kaip svarbu rasti džiaugsmą ir lengvumą buvime kartu, kuriant ir mėgaujantis menu. Festivalis ieško būdų švęsti gyvenimą, žaisti, kurti kartu, neneigiant ir sąmoningai priimant gyvenimo ir ryšių trapumą.