Atgal 2023.10.20

Rytoj svarbiausiame Europoje kultūros televizijos kanale ARTE — išskirtinis dėmesys lietuviškam trumpametražiui kinui

Šį šeštadienį, spalio 21 dieną, svarbiausiame Europoje kultūros televizijos kanale ARTE bus pristatoma išskirtinė lietuviškų trumpametražių filmų programa. Tai pirmą kartą rengiamas lietuviško trumpametražio kino „fokusas“ šioje Europos kultūros televizijoje. Programoje pavadinimu „Kurzschluss-Court Circuit“ trys lietuvių kino kūrėjų darbai: Jorūnės Greičiūtės „Viskas gerai“, Vytauto Katkaus „Kolektyviniai sodai“ ir Artūro Baryso-Baro „Esė“. Programos partneris Lietuvoje lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“. 

ARTE televizija žinomas inovatyvus, aukštos kokybės kultūrinį turinį pristatantis Europos visuomeninis kultūros ir meno kanalas. O „Kurzschluss-Court Circuit“ tai speciali šeštadieniais pristatoma programa ARTE eteryje, skirta pasaulio trumpametražių filmų rodymui. Šioje programoje siekiama populiarinti tiek pripažintų, tiek ir neatrastų kino kūrėjų darbus bei pristatyti naujausias trumpametražio kino tendencijas.

„Idėja sudaryti trumpametražių filmų programą, skirtą lietuviškam kinui, gimė prieš kelis metus. Ne paslaptis, kad lietuviškas trumpametražis kinas paskutiniu metu stipriai matomas tarptautiniuose kino festivaliuose. Taip pat tokie įvykiai kaip Lietuvos dalyvavimas šalies-viešnios teisėmis Oberhauzeno kino festivalyje praėjusiais metais, Artūro Baryso-Baro retrospektyva Drezdeno trumpametražių filmų festivalyje šių metų pavasarį paskatino skirti ypatingą dėmesį Lietuvai ARTE eteryje. Mano akyse Lietuva yra energingą, stiprią, unikalią ir jaunatvišką trumpametražio kino sceną reprezentuojanti šalis.“ – teigia lietuviškų trumpametražių filmų „fokuso“ sudarytoja, ARTE televizijos programos „Kurzschluss-Court Circuit“ redaktorė dr. Catherine Colas.

Rytoj ARTE televizijos eteryje pristatomoje programoje įtraukti trys filmai, sukurti 1981–2020 m. laikotarpiu. Jorūnės Greičiūtės filmas „Viskas gerai“ (2020) pasakoja apie vidutinio amžiaus porą, keliaujančią į pasimatymą prie upės. Šis filmas 2020 m. pripažintas geriausiu lietuvišku filmu Europos šalių kino forumo „Scanorama“ „Naujojo Baltijos kino“ programoje, o 2022 m. pelnė „Sidabrinės gervės kiaušinį“ už geriausią studento darbą. Vytauto Katkaus debiutinis trumpametražis filmas „Kolektyviniai sodai“ (2019) – tai istorija apie dviejų skirtingų kartų susidūrimą ir atšalusius tėvo bei sūnaus santykius. Filmo premjera įvyko paralelinėje Kanų kino festivalio programoje „Kritikų savaitė“ 2019 m., o 2020 m. buvo deleguotas į Europos kino apdovanojimų Geriausio trumpametražio filmo nominantų sąrašą. Avangardinio kino kūrėjo Artūro Baryso-Baro darbas „Esė“ (1981) tai tarsi ironiškas komentaras apie visuomenę, kamuojamą trūkumo. Šis filmas kartu su kitais A. Baryso-Baro darbais buvo pristatytas šių metų pavasarį 35-ajame Drezdeno tarptautiniame trumpametražių filmų festivalyje.

„Tai, kad svarbiausiame Europoje kultūros televizijos kanale ARTE bus pristatoma lietuviškų trumpametražių filmų programa yra didžiulis įvertinimas ir pripažinimas. Atsidurti būtent šios televizijos eteryje yra ne vieno kino kūrėjo siekiamybė. Tikimės, kad tai tik pradžia ir lietuviškų trumpųjų filmų bei programų ARTE televizijoje bus rodoma vis dažniau.“ – džiaugiasi lietuviškų trumpametražių filmų agentūros vadovė Rimantė Daugėlaitė-Cegelskienė.

Trumpametražių filmų programa „Kurzschluss-Court Circuit“ su trijų lietuvių kino kūrėjų darbais bus pristatoma ARTE televizijos eteryje spalio 21 d. Prancūzijos ir Vokietijos teritorijose. Daugiau informacijos apie programą: https://www.arte.tv/fr/videos/111977-010-A/court-circuit/  (prancūzų k.)