Atgal 2021.09.10

Vokietijoje vykstančiame Šiaurės menų festivalyje – išskirtinė režisieriaus Lauryno Bareišos filmų programa

Antrą savaitę Vokietijos Šiaurėje vykstantis menų festivalis „NORDEN” savaitgalį bus užbaigiamas Lietuvai skirta programa, kurioje specialusis lietuviško kino akcentas – režisieriaus Lauryno Bareišos filmų rinktinė. Vienas ryškiausių naujosios kartos lietuvių kino kūrėjas, kurio debiutinio ilgametražio filmo „Piligrimai” premjera ką tik įvyko Venecijos kino festivalyje, ir jo darbai yra pelnę ne vieną tarptautinį ir nacionalinį apdovanojimą. Specialioje L. Bareišos darbų programoje pristatomi trys režisieriaus trumpametražiai filmai – „Kupranugaris” (2016), „Kaukazas” (2018) ir „Atkūrimas” (2020).

Šlėzvigo mieste rengiamas Šiaurės menų festivalis „NORDEN”  – tai šiuolaikinę Baltijos jūros regiono šalių kultūrą ir meną reprezentuojantis renginys, didelį dėmesį skiriantis tvarumui, ekologijai ir ryšiui su gamta. Šiemet festivalyje pristatoma daugiau nei šimtas įvairiausių vizualiųjų menų, audiovizualinės kultūros pasirodymų ir edukacinių veiklų, skirtų įvairaus amžiaus žiūrovams.

Idėja pristatyti šiuolaikinę lietuvišką kino kultūrą „NORDEN” festivalyje gimė iš jungtinės šio renginio, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ir lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts” partnerystės. „Ieškodami geriausių meninių formų, kaip galime kalbėti  apie Kauną kaip “šiuolaikinę sostinę”, atsisukome į kiną. Negalėjome nepasirinkti šio aktualaus kūrėjo darbų, kuriuose ne tik matome herojus Kaune ir jo apylinkėse, bet ir galime pajusti atskleidžiamas šalies aktualijas ir nuotaikas fantastiška kino kalba. Džiaugiamės prisidėdami prie talentų sklaidos ir drauge kalbėti apie artėjančių ypatingų metų žinią” – teigia Dovilė Butnoriūtė, „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ tarptautinių ryšių vadovė.

„NORDEN” organizatoriai lietuvių kūrėjo L. Bareišos kūrybą įvardija kaip artimą Šiaurės šalių kino tradicijoms. „Lauryno Bareišos humoro jausmas ir rami pasakojimo maniera atsigręžia į šiaurietišką kinematografinę tradiciją. Į programą atrinkti trys režisieriaus filmai atskleidžia šio jauno kino kūrėjo talentą, sukuriant ypatingą įspūdį apie nuotaiką tėvynėje.” – įspūdžiais apie  programos filmus dalijosi festivalio kuratorius Karsten Wiesel. 

Prieš penkerius metus sukurtas filmas „Kupranugaris” kalba apie absurdišką abejingumą šių dienų biurokratinėje sistemoje. Jame vaizduojamas dviejų zoologijos sodo prižiūrėtojų iššūkis tinkamai palaidoti ką tik mirusį kupranugarį. Filme „Kaukazas”, kurio premjera 2018-aisiais vyko Lokarno filmų festivalyje, vaizduojama kurioziška situacija apie užsienyje gyvenančios Teklės ir jos devynmetės dukros sugrįžimą į gimtąją Karmėlavą. Paskutinysis L. Bareišos trumpametražis filmas „Atkūrimas” buvo pirmasis lietuviškas filmas atrinktas į prestižinio Berlyno kino festivalio  „Berlinale Shorts“ programą. Šiame režisieriaus darbe pasakojama apie mįslingo nusikaltimo ikiteisminį tyrimą, kurio metu kaltinamojo pateiktą painią įvykių versiją bando išnarplioti jauna pareigūnė.

Rugsėjo 12-ąją festivalyje „NORDEN”  apie Lietuvą ir Kauną bus kalbama įvairiomis meninėmis formomis: greta filmų programos įvyks pirmieji Jurgos Vilės knygos Sibiro haiku” skaitymai vokiečių kalba, o atlikėja Rūta Mur padovanos pirmąjį koncertą už Lietuvos ribų.

Daugiau apie „NORDEN” festivalį: www.norden-festival.com/en/