Atgal 2023.04.21

Vokietijoje pirmą kartą pristatyta avangardinio kino kūrėjo Artūro Baryso-Baro filmų retrospektyva

Vakar, balandžio 20 dieną, 35-ajame tarptautiniame Drezdeno trumpųjų filmų festivalyje „Filmfest“ (Vokietija) buvo pristatyta išskirtinė avangardinio kino kūrėjo, režisieriaus, melomano Artūro Baryso-Baro trumpametražių filmų retrospektyva „Tas saldus žodis laisvė“. 

Pirmą kartą Vokietijoje rodytoje A. Baryso-Baro darbų programoje — net šešiolika 1971-1982 m. laikotarpiu sukurtų trumpųjų filmų. Šie filmai, kuriuos pats ne tik režisavo, bet ir montavo bei atliko vaidmenį, buvo  įgarsinti to metu žymių Vakarų grupių muzika. Jo trumpametražiuiose filmuose žaismingai ir kartu jautriai perteikiama unikali ir beprotiška sovietinės epochos dvasia Lietuvoje, daugelio dar atmenama ypatinga Vilniaus miesto ir jo kiemų atmosfera bei sovietinės kasdienybės absurdas. Jo filmai —  išskirtiniai kinematografiniai liudijimai, už Baltijos regiono ribų dar labai mažai žinomi.

Filmų retrospektyva surengta tarptautinio Drezdeno trumpųjų filmų festivalio iniciatyva. Tai išskirtinė proga Vokietijos žiūrovus supažindinti su avangardiniu lietuvišku trumpametražiu kinu. Vakar įvykusiame filmų programos „Tas saldus žodis laisvė“ seanse dalyvavo jos kuratoriai kino kritikas Klausas Löseris ir muzikos prodiuseris Davidas Ellis,  Artūro Baryso-Baro sūnus Vytis Barysas, filmų restauratorė Lijana Siuchina, agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė Rimantė Daugėlaitė ir kultūros atašė Vokietijoje Rasa Balčikonytė.

A. Baryso-Baro filmų programos pristatymą tarptautiniame Drezdeno trumpųjų filmų festivalyje iš dalies finansavo Lietuvos kino centras ir Saksonijos žemės SED diktatūros įvertinimo fondas.

Fimfest Dresden festivalis įkurtas 1989 m. prieš pat politinį lūžį ir šiandien laikomas vienu svarbiausių ir dosniausiai premijoms dotuojamu trumpųjų filmų festivalių. 

Festivalis pirmąkart surengtas 1989 m. pavasarį. Neturėdami oficialaus valstybinių institucijų leidimo, festivalio organizatoriai sudarė tarptautinę programą su daugiau nei 30 filmų. Bet prieš pat festivalį  daugiau negu pusė programos filmų buvo cenzūruoti.  Antrasis festivalis surengtas jau po sienos griuvimo   1990 m., tuomet įsteigta festivalio organizacija, pirmoji tokio pobūdžio asociacijų po Rytų Vokietijos žlugimo, iki šiol tebesanti jo rengėja. Šiandien tarptautinis Drezdeno trumpųjų filmų festivalis yra vienas didžiausių trumpametražių filmų festivalių ne tik Vokietijoje, bet ir visoje Europoje.

Informacija apie festivalį