Atgal 2023.01.03

Vilniaus trumpųjų filmų festivalyje – Korėjos kino perlai, fantastika, šiuolaikinis videomenas ir ukrainiečių animacija

Sausio 18-24 dienomis Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino salėse bei namų kino ekranuose susiburs kino mylėtojai – čia vyks didžiausia Lietuvoje trumpojo metro filmų šventė – Vilniaus trumpųjų filmų festivalis. Spalvingame ir kontrastingame repertuare – septyniolika programų, sudarytų net iš aštuoniasdešimt keturių trumpųjų filmų iš viso pasaulio.

„16-us metus vyksiantis Vilniaus trumpųjų filmų festivalis – beveik toks pats jaunas kaip ir Vilnius“, – juokauja festivalio vykdančioji direktorė Gabrielė Cegialytė ir priduria: „Vilniaus miesto vardą garsinantis festivalis šiais metais pirmasis iš kino renginių pradės Vilniaus 700 metų jubiliejaus minėjimą ir kvies į išskirtines trumpųjų filmų programas ir specialius renginius.“

Kaip ir kasmet, festivalio programą sudaro trys dėmenys. Tai – nacionalinių konkursinių programų filmai, kurie varžysis dėl geriausio lietuviško trumpametražio filmo titulo, ir tarptautinių konkursinių programų filmai, kuriuos taip pat vertins tarptautinė žiuri. Trečioji ir pati margiausia repertuaro dalis – specialiosios programos, kuriose – daugybė trumpųjų šiuolaikinio kino veidą bei istoriją formuojančių filmų iš viso pasaulio – nuo kino mylėtojų vaizduotes kaitinančios fantastinių filmų programos, lietuviško videomeno ar išskirtiniu braižu garsėjančio Korėjos kino iki ukrainiečių animacijos visai šeimai, jaunimo ar senjorų sudarytų programų bei pilnas sales suburiančio tradicinio renginio – Kino nakties.

Festivalio orbitoje – ryškiausi Pietų Korėjos trumpametražiai filmai

Viena ryškiausių 16-ojo Vilniaus trumpųjų filmų festivalio programų –Korėjos kinas: naujos perspektyvos – pasiūlys pažvelgti į tolimuosius rytus. Programos kuratorius, Busano tarptautinio trumpųjų filmų festivalio programų sudarytojas Sanghoon Lee teigia: „Korėjos kinas išgyvena neregėtą pakilimą ir šiuo metu yra tapęs vienu svarbiausių žaidėjų pasaulinėje kino arenoje. Korėjiečių kino pasiekimai stulbinantys – nuo Im Kwon-taeko, Hong Sang-soo, Lee Chang-dongo, Kim Ki-duko iki pagrindinių apdovanojimų didžiausiuose kino festivaliuose.“ Šioje programoje – keturi vaidybiniai ir vienas dokumentinis filmas, atspindintys ryškiausias Pietų Korėjos trumpametražio kino tendencijas. 

Žiūrovų vaizduotę kaitins fantastinių filmų programa

Režisierius Jonas Trukanas, neretai tituluojamas Lietuvos žanrinio kino ambasadoriumi, sudarė fantastinių filmų programą Kitos realybės. „Fantastiniai filmai dažniausiai nesiremia faktais, greičiau priešingai – jų varomoji jėga, pirmiausia, yra vaizduotė. „Kitos realybės“programa, kurioje patirsime kūrėjų gebėjimą konstruoti įtikimus pasaulius: lankysimės sapnuose, Frankenšteino pilyje, post-apokaliptinėje Ispanijoje ir bičių-žmonių kolonijoje,“ – dalijasi programos kuratorius Jonas Trukanas.

Festivalio animacijos programoje – filmukai iš Ukrainos

Siekdami skirti daugiau dėmesio Ukrainos kultūros sklaidai, festivalio organizatoriai kartu su Kyjivo tarptautiniu šiuolaikinės animacijos ir medijų meno festivaliu „LINOLEUM“ paruošė specialią ukrainiečių animacijos kūrėjų trumpųjų filmų programą. Spalvinga programa „Animacinis pasaulis vaikamsnukels mažuosius kino mylėtojus į netikėtus pasaulius. Čia veiksmas vyks fantazijų kambaryje, giliame miške, saulėtame kaime ir ant praeitį menančio tilto. Šešios istorijos prabils apie draugystę, kūrybiškumo laisvę, santykius ir meilę mus supančiai aplinkai. Visi filmai – be dialogų, tad suprantami bet kokio amžiaus žiūrovams. 

Programos sudarytojais šiemet tapo ir senjorai bei jaunimas

Aktualiausius filmus, subalansuotus savo bendraamžiams, bet įdomius ir kitokio amžiaus žiūrovams, šiemet atrinko ir senjorai bei jaunimas. Pirmą kartą festivalio repertuare – senjorų sudaryta lietuviškų filmų programa „Nėra to blogo, kas neišeitų, paruošta lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts“ rengiamose trumpametražių filmų programų kuravimo dirbtuvėse senjorams. 

Į klausimą „Kas rūpi jauniems?“ padės atsakyti programa Protestas. „Meno avilio“ jaunieji programeriai grupė 1618 metų kinu besidominčių jaunuolių peržiūrėjo festivalio filmus ir sudarė penkių trumpųjų filmų programą, atskleidžiančią žmogaus ryžtą kovoti už savo vertybes.

Naktinėti pakvies tradicija tapusi „Kino naktis“

Populiariausia ir viena laukiamiausių festivalio programų Kino naktis žiūrovus pakvies išbandyti ištvermę naktinėjant su trumpametražiais filmais. Net 20-imt plačios geografijos filmų iš skirtingų festivalio programų sugulė į penkių valandų programą, kuri bus rodoma išskirtiniuose seansuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose tik sausio 20 d. 

Garsiai šnabždantis videomenas

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis pristatys vieno labiausiai tarptautinėje šiuolaikinio meno scenoje pripažintų Lietuvos menininkų Deimanto Narkevičiaus sudarytą programą. Šiuolaikinio lietuviško kino ir videomeno programą „Garsūs šnabždėjimai“ sudaro trys specialūs lietuviško kino ir videomeno seansai, skirti pristatyti šiuolaikinio kino kūrėjų ir menininkų filmus, peržengiančius įprasto trumpametražio kino ribas. Trijų dalių programa, kuri šiemet buvo rodoma seniausiame pasaulyje trumpametražių filmų festivalyje Oberhauzene, bus pristatoma paties kuratoriaus D. Narkevičiaus Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje. 

„Europos istorijos– sparčiai kylančių Europos kūrėjų filmai

Ketvirtus metus festivalis tęsia bendradarbiavimą su ES programos „Kūrybiška Europa“ MEDIA biuru ir žiūrovams pristato naujausius Europos kino kūrėjų trumpuosius filmus programoje Europos istorijos. Į programą atrinktus darbus vienija ritualinė perėjimo iš vieno į kitą gyvenimo etapą tema: čia išreiškiamas atsisveikinimas su vaikyste ar nerūpestinga paauglyste bei atskleidžiamas išsilaisvinimas iš visuomenės nubrėžtų ribų. Šie filmai buvo puikiai įvertinti pasaulinės reikšmės festivaliuose – Klermone-Ferane, Palm Springs, Busane – o dabar savo kelionę tęsia Lietuvoje.

Programą vainikuos Festivalio nugalėtojų seansai, kurioje – tarptautinės žiuri komisijos įvertinti geriausi nacionalinės ir tarptautinės konkursinių programų filmai.

16-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis 2023 m. sausio 18-24 d. vyks: 

VILNIUJE: Kino teatre „Pasaka“, „Skalvijos“ kino centre bei Nacionalinėje dailės galerijoje;

KAUNE: Kauno kino centre „Romuva“;

KLAIPĖDOJE: kino teatre „ArleKinas Klaipėda“;

ŠIAULIUOSE: Fotografijos muziejuje;

Bei namų kino platformoje „ŽMONĖS Cinema“.

Informacija, bilietai ir pilna festivalio programa: www.filmshorts.lt