Atgal 2019.04.23

V. Katkaus debiutinis trumpametražis filmas – Kanų „Kritikų savaitėje“

Pirmadienį paskelbta gegužės 15-25 d. vykstančio Kanų kino festivalio paralelinės sekcijos „Kritikų savaitė“ programa. Čia lietuviams džiugi žinia – joje įvyks debiutinio trumpametražio operatoriaus Vytauto Katkaus kūrinio „Kolektyviniai sodai” pasaulinė premjera. Tai pirmas lietuvių filmas, dalyvaujantis „Kritikų savaitės“ konkursinėje programoje.
Filmo veiksmas vyksta vieną iš paskutiniųjų, tačiau labai karštą vasaros dieną kolektyviniame sode, netoli Vilniaus. Į vieną iš sodų tėvams su kasdieniais darbais padėti atvyksta 32-ejų metų užsienyje gyvenantis sūnus. Sūnaus ir tėvo santykiai jau kuris laikas atšalę. Tiek sūnus, tiek tėtis bando vienas kitą pamilti ir pažinti iš naujo. Tai nelengva, jie jaučiasi svetimi. Nenorėdami pyktis, tėvas ir sūnus nekalba vienas su kitu, nes jaučia, kad dialogas tarp jų neįmanomas, nors tyloje kartais atsiskleidžia šiluma ir meilė. Staiga sodų bendrijoje įvyksta gaisras. Atrodo, tai nepalieka abejingų ir visi renkasi pažiūrėti bei bando aiškintis įvykio priežastį. Gaisras patraukia ir tėvo su sūnumi dėmesį.
Trumpametražis filmas „Kolektyviniai sodai” – tai istorija apie dviejų skirtingų kartų susidūrimą bei atšalusius tėvo ir sūnaus santykius, kurie galutinai pražūsta žmonių abejingumo sūkuryje.
Filmą ne tik surežisavęs bei nufilmavęs, bet ir jam scenarijų parašęs V. Katkus sako, kad ši idėja jam galvoje sukosi jau seniai, tačiau jis ilgai nemanė, kad tai galėtų virsti filmu. „Su laiku idėja vis plėtėsi, keitėsi tiek personažai, tiek temos. Daugiausia pasikeitimų įvyko jau filmo pasiruošimo stadijoje. Daug diskutavome, keitėme scenarijų pagal atrastas lokacijas, dailės sprendimus, aktorių tipažus – tiek pasiruošime, tiek filmavimų metu daug eksperimentavome. Buvo svarbu perteikti jausmą ir emociją. Filmavimai buvo sunkūs, spaudė laikas, mat filmavome juosta, bet komandoje visi vieni kitus labai palaikėme. Kai sužinojau, kad filmas pateko į Kanus, buvo sunku patikėti, tačiau kartu su komanda be galo džiaugėmės. Tai didelis įvertinimas ne tik mūsų filmui, bet ir Lietuvos kinui“, – teigia debiutuojantis režisierius.
V. Katkus 2014 m. pabaigė operatoriaus meno bakalauro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 2015 m. (už filmą „Parketo skutėjai“) ir 2016 m. („Iglu“, rež. Marija Kavtaradzė) Lietuvos operatorių asociacijos apdovanojimuose V. Katkus laimėjo geriausio jaunojo operatoriaus apdovanojimą „Gilė“. Nuo 2016 m. yra šios asociacijos narys. V. Katkaus vardas Lietuvos kino mėgėjams žinomas jau seniai, jis yra nufilmavęs dešimtis trumpametražių filmų bei video projektų, taip pat ir tokius debiutinius, šiemet „Kino pavasaryje“ rodytus ilgametražius filmus kaip dokumentinį „Animus Animalis (istorija apie žmones, žvėris ir daiktus)“ (rež. Aistė Žegulytė), buvo vienas M. Kavtaradzės „Išgyventi vasarą“ operatorių.
„Kolektyviniai sodai” yra rodomas „Kanų kritikų“ savaitės trumpametražių filmų konkursinėje programoje. Jos žiūri prezidentas šiemet yra režisierius Ciro Guerra (jo filmas „Gyvatės apkabinimas“ 2015 m. buvo nominuotas „Oskarui“ kaip geriausias užsienio filmas, šiemet „Kino pavasaryje” taip pat rodytas jo filmas „Vasaros paukščiai“).
V. Katkaus trumpametražiame filme vaidina Vygantas Bachmackij, Arvydas Dapšys, Aistė Zabotkaitė, Jelena Juščenko. Prodiuserė Viktorija Seniut („Viktoria Films“). Jo gamybą parėmė Lietuvos kino centras.