Atgal 2022.05.27

Trumpo kino savaitgalis LRT mediatekoje

Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts” veiklos 10-mečio proga kviečia kino mylėtojus į trumpo kino savaitgalį. Nuo šiandien LRT mediatekoje bus galima išvysti net 19 lietuviškų trumpametražių filmų, kuriuose atsispindi pastarojo dešimtmečio aktualijos – netikėtos ir subtilaus humoro kupinos kasdienybės situacijos, tapatybės paieškos, gyvenimo laikinumas ir tarpusavio santykiai. Beveik 5 valandų trukmės trumpųjų filmų programa bus prieinama LRT mediatekoje iki gegužės 29 d. vėlyvo vakaro.

Į pristatomų filmų sąrašą pateko ryškiausi šių dienų Lietuvos kino režisierių trumpametražiai darbai, pelnę nacionalinį pripažinimą ir apkeliavę daugybę tarptautinių kino festivalių. Režisieriaus Lauryno Bareišos filmas „Pirtis“ (2017 m.), pasakojantis apie grupę paauglių, surengusių vakarėlį, Marijos Kavtaradzės „Man dvim keli“ (2014 m.), pristatantis linksmybių ištroškusių draugų penktadienio vakarą Vilniuje, pilką Vyto kasdienybę ir paranoją dėl merginos neištikimybės analizuojantis filmas „Dešimt priežasčių“ (rež. Andrius Blaževičius, 2011 m.) ir Karolio Kaupinio „Triukšmadarys“ (2014 m.), kuriame mokyklos direktorius išradingiausiomis priemonėmis stengiasi užmaskuoti akivaizdų moksleivių trūkumą.

Programoje bus galima pamatyti ir šeimos bei romantinius santykius analizuojančius filmus. Filmo „Techno, Mama“ (rež. Saulius Baradinskas, 2021 m.) herojus Nikita mėgsta klausytis techno muzikos ir svajoja nuvykti į Berlyną aplankyti žymųjį „Berghain“ klubą, tačiau šios svajonės susikerta su jo mamos lūkesčiais. Tuo tarpu Kamilės Milašiūtės „Motinos diena“ (2017 m.) pristato šešiolikmečio Nerkos motinos paieškas, o vaidybinis trumpametražis filmas „Šeima“ (rež. Titas Laucius, 2019 m.) analizuoja subtilią santykių dinamiką tarp skirtingų šeimos narių. Vytautas Katkus filme „Kolektyviniai sodai“ (2019 m.) žiūrovams pasakoja istoriją apie atšalusius tėvo ir sūnaus santykius, kurie galutinai pražūsta abejingumo sūkuryje. O Jorūnės Greičiūtės filmas „Viskas gerai“ (2020 m.) nuves žiūrovus prie upės į labai nejaukų dviejų vidutinio amžiaus žmonių pirmąjį pasimatymą.

Šio savaitgalio programoje bus rodomi trumpieji filmai, nagrinėjantys tokias aktualias temas kaip gyvenimo laikinumas ir nežinomybė. Modernioje visuomenėje bandančio išgyventi drugelio laikinas ir be galo trumpas gyvenimas atsispindi dokumentiniame filme „Vienas gyvenimas“ (rež. Marija Stonytė, 2019 m.). Animacinis filmas „Žonglierius“ (rež. Skirmanta Jakaitė, 2018 m.) pristato kitą, bauginančią ir nežinomą gyvenimo pusę, kurios mes niekada iki galo neapčiuopiame, bet žinome, kad ji kažkur šalia. Siurrealistinis siužetas vystosi ir Klaudijos Matvejevaitės filme „Paskutinė diena“ (2017 m.), kur žmonės gali iš anksto sužinoti savo mirties datą.

Programoje bus galima išvysti filmus, kalbančius tapatybės bei identiteto temomis – „Aš buvau Maksas“ (rež. Lukas Kacinauskas, 2022), „Gimimas“ (rež. Eglė Davidavičė, 2017), „Ieva“ (rež. Domas Petronis, Vytautas Plukas, 2021) ir „Komisija“ (rež. Vytautas Oškinis, 2019) pristato gamtos, žmogaus ir dirbtinio intelekto sandūrą, tyrinėja nacionalinės tapatybės ir LGBTQ+ bendruomenės klausimus.

Į programą pateko ir du visai šeimai skirti filmai: „Močiutės blynai“ (rež. Vykintas Labanauskas, Dominyka Adomaitytė, 2019 m.), pasakojantis apie močiutę, kantriai belaukiančią svečių, ir „Kaukai“ (rež. Gediminas Šiaulys, 2017 m.), kalbantis apie niekada nenutrūkstantį gyvybės pradžios ir pabaigos stebuklą, stebins visą šeimą: nuo pačių jauniausių iki vyriausių žiūrovų.

Programą pristato lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts”. Lygiai prieš dešimt metų įsikūrusi agentūra rūpinasi lietuviškų trumpametražių filmų sklaida užsienyje ir Lietuvoje, bendradarbiauja su festivaliais ir įvairiomis kino institucijomis, padeda Lietuvos kūrėjams kelti profesines kompetencijas, vykdo nacionalinio trumpametražio kino populiarinimo projektus, taip pat rengia Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį. „Lithuanian Shorts“ kasmet sudaro ir leidžia specialų naujausių lietuviškų trumpametražių filmų katalogą, kuris pristatomas reikšmingose kino industrijos mugėse Kanų, Berlynalės, Klermono-Ferano ir kituose festivaliuose.

 

Pamatykite lietuviškus trumpametražius filmus LRT mediatekoje ČIA.