Atgal 2021.01.08

Trumpieji filmai kvies pokalbiui apie seksualumą

Sausio 14–19 dienomis kino festivalių ciklą pradėsiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis žiūrovams pasiūlys 14–ą programų, o viena jų bus dedikuota išskirtinai pilnamečiams žiūrovams. Lengvos erotikos programa „Kūniški žaidimai“ septyniuose trumpuosiuose filmuose subtiliai atskleis intymumo ir seksualumo įvairovę bei pakvies žiūrovus persvarstyti išankstinius nusistatymus.

„Kasmet ieškome intriguojančių temų, galinčių apjungti trumpuosius filmus į įtraukiančias programas. Pernai viena ryškiausių tapo siaubo programa, o šiemet, tikimės, žiūrovai itin palankiai sutiks erotikos temą. Specialiosios programos „Kūniški žaidimai“ trumpuosius filmus rinkome itin kruopščiai – neturėdami jokių tabu juose nagrinėjamoms temoms, tačiau išlaikydami aukštą meninę ir estetinę vertę. Šie lengvos ir subtilios erotikos filmai klaus, kas žmones labiausiai jaudina, kas jiems suteikia saldžiausią malonumą, ir atskleis, kokie skirtingi ir atviri gali būti atsakymai į šiuos klausimus“, – intriguoja programos sudarytoja Dovilė Grigaliūnaitė. 

„Lietuviai pamažu, bet užtikrintai nusiima drovumo kaukes – žodžiai „seksas“, „orgazmas“ ar „fetišas“ vis mažiau glumina ar verčia krūpčioti, o mes uoliai mokomės priimti ir suprasti seksualumą bei jo įvairovę. Tai, kas anksčiau buvo slepiama po antklode – įvairūs prietarai ir draudimai – šiandien keičiami žiniomis, sąmoningu elgesiu ir gebėjimu neraudonuojant kalbėtis apie savaime suprantamus ir malonius dalykus. Tad tikime, kad šie trumpieji filmai savo subtiliomis ir estetiškomis seksualumo išraiškomis dar labiau patirbdys lietuvių gėdą“, – sako programos partnerio – projekto „Nebegėda.lt“ – marketingo vadovė Aistė Klimanskė.

Septyni intymūs filmai

Lengvos erotikos programą pradėsiantis režisierės Nadjos Andrasev trumpametražis animacinis filmas „Simbiozė“ kviečia į akistatą su pavydu – išduota žmona seka vyro meilužes, kol jos pavydas pamažu virsta smalsumu. Šis filmas jau spėjo pelnyti apie 30 prizų tarptautiniuose kino festivaliuose, įskaitant geriausio trumpametražio animacinio filmo apdovanojimą prestižiniame „South by Southwest“ festivalyje Austine (JAV). Meeso Peijnenburgo filmas „Pirmoji meilė“ laikinai sustabdo kasdienybę ir vizualizuoja kadaise patirtą jausmą, kai mylimasis virsta visu pasauliu – režisierius sako, kad šis išblaškantis džiaugsmas ir sekinanti euforija yra tarsi afrodiziakas ir poezija viename.

Didžiųjų kino festivalių – Sandanso, Lokarno, Lidso ir kt. – žiūrovus sužavėjusio Zhannat Alshanovos filmo „Paola užsinori“ veikėja vieną dieną būdama darbe supranta, kad jos gyvenime trūksta kai ko labai jaudinančio. Filmas „Motta“ (rež. Nishas Gera) pasakoja apie menininką Fabio Da Motta, kurį domina fantazijos, galios, provokacijos ir meno ribos – čia skausmingą trūkčiojimą keičia išsilaisvinimo virpulys. Pagrindinis „Švelnumo“ (rež. Maxime Rappaz) veikėjas Adrienas homoseksualų pirtyje atranda atskirą pasaulį, kuriame asmeninės tragedijos įgauna komiškų aspektų, o melancholija maišosi su viltimi.

Varsha Panikar ir Saadas Nawabas eksperimentiniame filme „Aistringi kūnai“ kviečia į vizualią poetinę kelionę į susitaikymą su savimi, meilę, aistrą ir tapatybę. Programą baigia Renatos Gasiorowskos animacinis filmas „Putė“, pasakojantis apie merginą, nusprendusią suteikti sau šiek tiek malonumo, tačiau vakaras staiga ima klostytis visai ne pagal planą. Šis filmas yra tikras hitas, apkeliavęs per 200 tarptautinių kino festivalių, laimėjęs geriausio animacinio trumpametražio filmo titulą „DOK Leipzig“, Zagrebo, Klermono–Ferano, Drezdeno ir kituose festivaliuose.

Daugiau specialiųjų programų

Sausio 14–19 dienomis didžiausiose namų kino platformose šiemet virtualiai vyksiantis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis žiūrovams žada ir temų, ir žanrų, ir išraiškų įvairovę visiems skoniams ir amžiaus grupėms. Be lengvai erotinės programos bei tradicinių tarptautinių ir lietuviškų konkursinių programų, kuriose filmai varžysis dėl geriausiųjų titulų, festivalis paruošė daugiau intriguojančių specialiųjų programų.

Retrospektyvų gerbėjus džiugins režisierės ir aktorės Janinos Lapinskaitės trumpieji filmai programoje „Janina Lapinskaitė. Moterys pasakoja“. Svarbią vietą festivalyje užims animacija, kuriai paskirtos net dvi programos – suaugusiems žiūrovams atrinkti dar kiek neįprasto animacinės dokumentikos žanro trumpieji filmai „AnimaDOK: (ne)tikros istorijos“ ir mažiausiems žiūrovams skirta animacinių filmukų programa „Animaciniai nuotykiai“. Sausio 16–ąją pačius ištvermingiausius kino mylėtojus džiugins tradicija tapusi „Kino naktis“, kurioje – net 5 valandos gero trumpo kino.

Visas Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio programas bus galima išvysti „ŽMONĖS Cinema“, „Telia“ ir „Skalvijos“ namų kino platformose, o programą „Europos istorijos“ – išskirtinai LRT mediatekoje. Informaciją apie visas programas ir filmus galima rasti adresu www.filmshorts.lt

 

Apie Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis yra vienas didžiausių išskirtinai tik trumpametražius filmus rodančių festivalių Baltijos šalyse. 2006 metais įkurtas festivalis tapo vienu iš nedaugelio kino renginių Lietuvoje, kuriame galima pamatyti tokią plačią naujausių trumpametražių filmų programą iš viso pasaulio. Festivalis kasmet žiūrovams pristato keliolika programų, kuriose rodoma beveik pusšimtis stipriausių pastaraisiais metais sukurtų darbų. Jį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.