Atgal 2023.11.10

Lenkijoje vykstančiame Tramway filmų festivalyje išskirtinis dėmesys Lietuvos trumpajam kinui

Lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ bendradarbiauja su Lenkijos sostinėje Varšuvoje organizuojamu Tramway filmų festivaliu, kuriame šiais metais Lietuva tapo fokus šalimi. Festivalis pristato nekonkursinę programą, dedikuotą  lietuviškiems trumpametražiams filmams. Selekcijoje – devyni filmai, supažindinantys žiūrovus su talentingais Lietuvos režisieriais ir jų pasakojamomis istorijomis. Seansai vyks lapkričio 18–19 d.

Tramway filmų festivalis įkurtas siekiant užpildyti meninio kino, ypač eksperimentinio, esė ir hibridinio kino, rodymo trūkumą. Festivalio repertuare – dvi tarptautinės konkursinės programos, trys nekonkursinės programos bei vienas specialusis seansas. Šių metų nekonkursinėje festivalio programoje „Focus on Lithuania“ – devyni lietuviški trumpametražiai filmai: „Triukšmadarys“ (rež. Karolis Kaupinis), „Alizava“ (rež. Andrius Žemaitis), „Atkūrimas“ (rež. Laurynas Bareiša), „Prisiminimų nešėjai“ (rež. Miglė Križinauskaitė-Bernotienė), „Uogos“ (rež. Vytautas Katkus), „Krytis“ (rež. Eglė Razumaitė), „I Put On the Ivy Crown“ (rež. Emilija Noreikaitė), „Ieva“ (rež. Domas Petronis, Vytautas Plukas) ir „Blausos“ (rež. Arnas Balčiūnas).

Tramway filmų festivalio įkūrėjas bei kūrybos vadovas Bartosz Reetz dalijasi savo mintimis apie lietuvišką trumpą kiną ir sukuruotą nekonkursinę programą:

„Mano santykis su Lietuvos kinematografija prasidėjo prieš dešimt metų, atradus kino kūrėjus: Šarūną Bartą, Audrių Stonį ir Valdą Navasaitį – svarbius asmenis pirmosios nepriklausomos kino studijos „Studija Kinema“, įkurtos 1989 m., istorijoje. Lietuvai atgavus nepriklausomybę į kino pasaulį įžengė talentingų kūrėjų karta.

Pastaraisiais metais lietuviški trumpametražiai filmai sulaukė tarptautinio pripažinimo, o nauja režisierių karta žada šalies kino klestėjimą. Tačiau pirmiausia verta suprasti Lietuvos kino raidos kryptis.

Siekdamas šio tikslo pirmajam Tramway filmų festivaliui nusprendžiau parengti autorinę vieno kuratoriaus programą. Remdamasis kitų festivalių pavyzdžiu supratau, kad vieno žmogaus paruošta programa išlieka nuoseklesnė. Norėjau sukurti festivalio idėją atitinkantį meninės raiškos spektrą, pasižymintį kūrybine drąsa, suderinantį vaidybinį ir eksperimentinį kiną.

Kai kurių atrinktų filmų premjeros įvyko didžiausiuose kino festivaliuose. Tačiau atrankos metu į apdovanojimus ir festivalius nesikoncentravau. Nenoriu, kad Tramway filmų festivalis kopijuotų kitus, bet judėtų savo paties sukonstruotomis vėžėmis ir atrastų naujų talentų. Atrinkti filmai buvo pagaminti 2019–2023 m., išskyrus vieną. Nors dauguma jų sukurti savarankiškai po studijų baigimo, programoje yra ir du studentiški filmai, sukurti studijuojant Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje Vilniuje.

Rinkinyje – itin intensyvus naratyvinis kinas, poetiški sielos peizažai ir eksperimentinis kinas. Jaunieji lietuvių kino kūrėjai paliečia įvairias temas: nuo bandymų susigyventi su postsovietiniu paveldu ir kelio filmų, tyrinėjančių tamsią vienatvę, su kuria susiduriama ieškant ryšių tarp skirtingų kartų; per egzistencinę kelionę sielos vidumi, kur riba tarp gyvųjų ir mirusiųjų itin blyški; į žmonių ir gamtos santykį, įsigilinant į gamtos ciklus ir graikų mitologiją.

Noriu padėkoti „Lithuanian Shorts“ agentūrai, ypač Gabrielei Cegialytei, už pagalbą atrandant lietuviškų trumpametražių filmų perlus, ir, žinoma, Lietuvos režisieriams už filmus, kuriuos turėjau garbės pamatyti. Tai buvo žavinga kelionė.“ – Bartosz Reetz.

„Lithuanian Shorts“ agentūros projektų vadovė bei Vilniaus trumpųjų filmų festivalio vykdančioji direktorė Gabrielė Cegialytė antrina išsakytoms mintims: „Pastaruosius keletą metų lietuviški trumpametražiai filmai išgyvena aukso amžių. Nauja talentingų kūrėjų banga sulaukė tarptautinio pripažinimo, jų filmai rodomi tokiuose žinomuose festivaliuose kaip Kanai, Berlinalė ir Venecija. Į programą atrinkti devyni lietuviški trumpametražiai filmai atskleidžia unikalų kūrėjų braižą bei drąsą laužyti stereotipus, eksperimentuoti ir kalbėti jiems aktualiomis temomis.“

Seansų tvarkaraštis:

Lapkričio 18 d., šeštadienis, 18:30 – Focus on Lithuanian I

– Triukšmadarys (rež. Karolis Kaupinis, Lietuva, Švedija, 2014, 15′)
– Alizava (rež. Andrius Žemaitis, Lietuva, 2021, 39′, premjera Lenkijoje)
– Atkūrimas (rež. Laurynas Bareiša, Lietuva, 2020, 13′)
– Prisiminimų nešėjai (rež. Miglė Križinauskaitė-Bernotienė, Lietuva, 2020, 13′, premjera Lenkijoje)

Lapkričio 19 d., sekmadienis, 17:00 – Focus on Lithuanian II

– Uogos (rež. Vytautas Katkus, Lietuva, 2022, 15′)
– Krytis (rež. Eglė Razumaitė, Lietuva, 2023, 22′, premjera Lenkijoje)
– I Put On the Ivy Crown (rež. Emilija Noreikaitė, Lietuva, 2019, 7′, premjera Lenkijoje)
– Ieva (rež. Domas Petronis, Vytautas Plukas, Lietuva, 2021, 14′, premjera Lenkijoje)
– Blausos (rež. Arnas Balčiūnas, Lietuva, 2022, 17′, premjera Lenkijoje)