Atgal 2023.08.11

Baltijos šalių kino moterų mentorystės programa: profesinės draugystės virtusios tarptautiniais projektais

Baltijos šalių kino moterų mentorystės programa tęsia sėkmingą kelionę ir sugrįžta trečiajam 2023–2024 metų sezonui. Vienas iš veiksnių, padedantis programai sėkmingai gyvuoti – ugdytinių sėkmės istorijos, kurios ne tik motyvuoja programos organizatorius tęsti prasmingą darbą, bet ir įrodo programos naudą audiovizualinio sektoriaus naujokėms ir profesionalėms. 

Mentorystės programos rezultatas – sukurtas trumpametražis filmas 

Pirmasis mentorystės programos „Baltic Women in Film Mentorship” sezonas prasidėjo 2021 metų rudenį. Į pirmąjį sezoną buvo atrinktos 15 dalyvių, po 5 iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Šio sezono profesinės bendrystės pavyzdys buvo animacijos režisierės, animatorės ir grafikos dizainerės Vilmos Razmutės ir jos mentorės, animacijos režisierės Lizetės Upitės iš Latvijos, pora. Programos pradžioje V. Razmutė buvo pradėjusi vystyti animacinio trumpametražio filmo scenarijų, o programos eigoje iš mentorės gavo daug režisūros patarimų. „Vilma keldavo svarbius klausimus, mes daug diskutuodavome, jaučiau, kad ji vertina ir atsižvelgia į mano pasiūlymus. Programos pradžioje ji dar tik vystė savo trumpametražį filmą, tačiau dabar jis yra baigtas ir keliauja po filmų festivalius“, – pasakoja L. Upite. Anot režisierės, ji matė prasmę padėti jaunajai animatorei, kadangi pati prisimena savo karjeros pradžią ir pirmojo filmo kūrimą – profesionalų patarimai ir palaikymas tuo metu buvo itin svarbūs. 

Vilma Razmutė 2022 metais pristatė savo pirmąjį animacinį trumpametražį filmą – „Burbule“, kurį vystė Baltijos šalių kino moterų mentorystės programos metu. Pasak V. Razmutės, net ir pasibaigus programai, ji ir L. Upite dar palaiko ryšį: „Esu labai dėkinga Baltijos šalių kino moterų mentorystės programai, kuri mane supažindino su Lizete. Po mentorystės praėjus daugiau nei metams, vis dar galiu kreiptis į ją patarimo vystant naujus animacijos projektus. Lizetės patarimai ir komentarai visada būna labai taiklūs ir nuoširdūs“, – džiaugiasi jaunoji animatorė. 

Užsimezgusi profesinė draugystė besitęsianti net ir pasibaigus programai 

Antrasis Baltijos šalių kino moterų mentorystės programos sezonas buvo orientuotas į jaunąsias kūrėjas iki 30-ies metų amžiaus, jis prasidėjo 2022 metų rudenį. Šiame sezone dalyvavo moterys iš Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Ukrainos. Šis sezonas suformavo ne tik stiprius mentorių ir ugdytinių ryšius, bet ir ugdytinių tarpusavio profesinį bendradarbiavimą: kino scenaristė, režisierė ir prodiuserė Vivian Melder, kino kritikė Emel-Elizabeth Tuulik ir kino režisierė bei prodiuserė Vesta Tučkutė ketina tęsti bendradarbiavimą, be to, V. Tučkutė ir programos organizatorė Gabrielė Vaičiūnaitė bus V. Melder trumpametražio filmo koprodiuserėmis.

Antrasis sezonas suvedė ir dvi Baltijos šalių sinchroninių triukšmų kūrėjas (angl. foley artists) – ugdytinę Anna-Maria Jams iš Estijos ir mentorę Dominyką Adomaitytę iš Lietuvos. „Buvo smagu susipažinti su dar viena sinchroninio triukšmo kūrėja, Anna-Maria. Mūsų yra labai nedaug, tad buvo smagu rasti bendramintę ir pasidalinti su ja jau turimomis žiniomis, bei apsikeisti įvairiomis patirtimis iš profesinio gyvenimo“, – teigia D. Adomaitytė. „Džiaugiuosi, kad mums pavyko atvirai dalytis ne tik sėkmės istorijomis, bet ir sunkumais ar iššūkiais profesiniame kelyje. Šiuo metu mes abi ieškome galimybių įkurti pirmąsias sinchroninio triukšmo kūrimo studijas savo šalyse, o ateityje planuojame dirbti kartu prie didesnių projektų. Taip pat kilo mintis drauge keliauti į San Franciską pas mūsų sinchroninio triukšmo kūrimo guru Heikki Kossi“, – dalijasi mentorė. 

Tiek A.M. Jams, tiek D. Adomaitytė su sinchroniniu triukšmu dirbo labai individualiai, pačios atrasdamos šią profesiją, o mentorystės programa padėjo joms sutikti viena kitą: „Ieškojome bendrų temų, apie jas diskutuodavome ir vieną kitą palaikydavome. Džiaugiuosi, kad profesinis ryšys peraugo į draugystę“, – pastebėjo Anna-Maria Jams. 

Mentorystės programa laukia paraiškų trečiajam sezonui 

Baltijos šalių kino moterų mentorystės programa laukia ugdytinių paraiškų trečiajam sezonui. Paraiškas galima teikti iki rugpjūčio 21 dienos. Programos trukmė – septyni mėnesiai (2023 m. spalis – 2024 m. balandis). Programos metu dalyvių laukia susitikimai su mentoriais ir kitomis ugdytinėmis, seminarai bei kūrybinės dirbtuvės psichinės sveikatos, lyderystės, savireklamos ir panašiomis temomis. Taip pat dalyvavimas Rygos tarptautinio kino festivalio, Talino „Juodosios naktys“ kino festivalio, Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio ir „Meeting Point – Vilnius“ industrijos renginiuose. Atrinktoms programos dalyvėms bus suteikta metinė narystė Europos kino moterų tinkle „European Women Audiovisual Network“. 

Mentorystės programą įgyvendina lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts” kartu su Kino ir televizijos moterų asociacija (Lietuva), Rygos tarptautiniu kino festivaliu (Latvija), Talino kino festivaliu „Juodosios naktys“ (Estija), „Meeting Point – Vilnius“ (Lietuva) ir Europos kino moterų tinklu „European Women Audiovisual Network“ (EWA, Belgija). Programos veiklas finansuoja – Šiaurės ministrų tarybos institucijos „Nordic Culture Point“ Šiaurės ir Baltijos šalių kultūros mobilumo programa. 

 

Paraiškų teikimo terminas: 2023 m. rugpjūčio 21 d. 

Programos taisyklės: ČIA.
Registracijos forma: ČIA.