Atgal 2018.01.04

11,5-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis atskleidžia filmų programą

Lygiai po dviejų savaičių, sausio 18-20 dienomis, į kino sales vilniečius kvies vienas svarbiausių trumpametražio kino renginių Baltijos šalyse – Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis. Šiemet žiūrovai bus pasitinkami ne vien jau įprastu šūkiu „Trumpi, bet filmai“, bet ir jį lydinčiu „Trumpas, bet festivalis“. Nacionalinėje konkursinėje programoje varžysis vienuolika ambicingų jaunųjų Lietuvos kino kūrėjų darbų, pernakt bus rodomi ryškiausi pastarųjų metų filmai iš viso pasaulio, mažieji kino mylėtojai žiūrės nuotaikingus filmukus, o netikrų naujienų (angl. fake news) ir abejojimo valdžia bangą analizuos specialioji filmų programa „Pasitikėk manim“.
„Dvyliktus metus organizuodami renginį susidūrėme su finansiniais iššūkiais, todėl šįkart pakviesime į vienuoliktąjį su puse festivalį. Gavus perpus mažesnį finansavimą, šiemet festivalis vyks tik Vilniuje, bus perpus trumpesnis nei įprastai, truks parą su puse, nepaisant to, rodys itin aktualią, dabartį atliepiančią ir todėl kiekvienam iš mūsų svarbią filmų programą,“ – teigia festivalio meno vadovė Marija Razgutė.
Koks yra šiuolaikinis lietuviškas trumpametražis kinas? Į šį klausimą bandys atsakyti jau trečius metus rengiama Nacionalinė konkursinė programa. Kruopščiai atrinkti filmai varžysis dėl geriausiojo titulo ir Vilniaus miesto mero įsteigto tūkstančio eurų piniginio prizo. Konkurse dalyvaus vaidybiniai filmai: „Scanoramos“ festivalyje geriausiu lietuvišku trumpametražiu pripažintas „Paskutinė diena“ (rež. Klaudija Matvejevaitė), „Sidabrinę gervę“ už geriausią trumpametražį vaidybinį filmą atsiėmęs „Motinos diena“ (rež. Kamilė Milašiūtė), „Yana“ (rež. Saulė Bliuvaitė), „Budėjimas“ (rež. Karolis Kaupinis), „Kur dingsta daiktai, kur dingsta žmonės“ (rež. Jorė Janavičiūtė). Nacionaliniame konkurse taip pat varžysis dokumentika „Dialogas su Josefu“ (rež. Elžbieta Josadė) ir dokumentinis eksperimentinis filmas „Atmink, iš molio esi“ (rež. Elvina Nevardauskaitė, David Heinemann). Programoje rodomi animaciniai filmai: „Sidabrinę gervę“ už geriausią metų animaciją ir „Kino pavasario“ geriausio trumpametražio filmo apdovanojimą pelnęs režisieriaus Gedimino Šiaulio „Kaukai“, Igno Meilūno „Pono Nakties laisvadienis“, Birutės Sodeikaitės „Paskutinė stotelė – Mėnulis“ ir Eglės Mameniškytės „Gimimas“. Konkursinės programos filmus vertins aktorė Nelė Savičenko, režisierius Tomas Vengris ir kino teoretikė Natalija Arlauskaitė.
Šiandien, kai žiniasklaidoje vyrauja kraštutinumai ir beprotybė, kai sunku rasti patikimą informaciją, kyla klausimas – kuo pasitikėti? Specialiųjų programų „Pasitikėk manim“ filmai svarstys abejojimo, arba greičiau, nepasitikėjimo Europos valdančiaisias, elitu, masinės informacijos priemonėmis klausimus. Programas „Pasitikėk manim“ sudaro dvi dalys: „Melagingos naujienos. Liūdna. Klastojama tikrovė“ ir „(Anti)autoritetai: (Nebe)iliuzija ir (Ne)paklusnumas“, kurias parengė Vienos (Austrija) ir Upsalos (Švedija) tarptautiniai trumpųjų filmų festivaliai. Filmų pristatyti atvyks festivalių atstovai Christofferis Olofssonas ir Sigrid Hadenius.
Kaip ir kasmet, festivalis kvies naktį praleisti žiūrint trumpuosius filmus. Net 330 minučių trukmės programoje „Naktinė Panorama su Caffeine“ išvysite filmus, kurie labiausiai sužavėjo, sujaudino, įsiminė ir įkvėpė svarbiausių pasaulio kino festivalių sudarytojus, žiuri komisijas ir žiūrovus. Kino naktis įprastai yra vienas populiariausių festivalio filmų seansų.
Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis kartu su Clermont-Ferrand tarptautiniu trumpmametražių filmų festivaliu jau trečiąkart parengė 4-8 metų kino gerbėjams ir jų tėveliams skirtą nuotaikingą edukacinę programą „Filmukai vaikams“. Šią ir kitas filmų programas išvysite Vilniaus kino teatre „Pasaka“ ir kino centre „Skalvija“.
Festivalį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“, remia Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Daugiau informacijos: www.filmshorts.lt