Atgal

Kai susitinka istorijos

„Kai susitinka istorijos”- projektas, skirtas skatinti visuomenės toleranciją trečiųjų šalių piliečių atžvilgiu, įgyvendinant inovatyvias menines priemones ir komunikaciją. Projektą vykdo „Lithuanian Shorts”, Menų agentūra Artscape, kartu su partneriais Diversity Development Group ir NARA. Partneriai vykdo kompleksines veiklas, prisidedančias prie plataus masto kultūrų įvairovės skatinimo, lygybės suvokimo, tarpkultūrinės sąveikos didinimo bei atviros visuomenės kūrimo ir tokiu būdu padeda įgyvendinti užsieniečių integraciją į visuomenę.

Diskusijos ir pokalbiai

„Kinas: pasakoja apie socialinę realybę ar ir ją kuria?”

Auganti kino sritis visuomenėje dažnai yra suprantama kaip pramogų pasaulio dalis arba kaip galimybė greitai pabėgti nuo skausmingų visuomenės realijų. Klausimas apie kino vaidmenį socialinės realybės kūrime visada buvo prieštaringas kino plotmėje. Kinas pasakoja istorijas, atskleidžia tapatybes, išryškina tam tikrus elementus, svarbius istorijos objektui arba kuriančiam menininkui. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje žiūrovai turėjo galimybę sudalyvauti diskusijoje su kino ir migracijos srities ekspertais ir patyrinėti klausimą, ar kinas tik pasakoja apie socialinę realybę ar ir ją kuria.

Pokalbio transliaciją galite peržiūrėti ČIA.

 

Pokalbis su kino kūrėja Lina Lužyte

Dokumentinio filmo filmavimas Morios stovykloje: režisierės patirtys ir apmąstymai.

Kinas yra viena iš galingiausių priemonių perteikti aktualias istorijas, panardinti žiūrovus į (ne)pažįstamus mus supančių žmonių pasaulius. Pokalbis su kino kūrėja Lina Lužyte bus apie tai, kokios asmeninės patirtys įstrigo režisierės atmintyje filmuojant migrantų/pabėgėlių stovyklose, kokių naujų įžvalgų davė darbas ir kasdienybė šiame kontekste bei kaip kuriamas kinas, kuriame žmonės vaidina save pačius. Pokalbio metu režisierė Lina Lužytė pasidalins naujo filmo „Blue/Red/Deport“ anonsu bei ispūdžiais jo kūrimo procese.

Pokalbį moderavo kino žurnalistė Austėja Kuskienė.

Pokalbio transliaciją galite peržiūrėti ČIA.

Trumpametražių filmų programa „Kai susitinka istorijos I“

Socialinėmis temomis kalbantys filmai geba ne tik aktualiai reflektuoti visuomenės pokyčius ir problemas, bet ir įkvėpti mus pamatyti jas naujomis akimis. Šioje programoje penki trumpametražiai filmai kviečia pasinerti į migruojančius gyvenimus, nukeliančius žiūrovus į multikultūrinį pasaulį, jame užkoduotus kasdienius pralaimėjimus ir netikėtus atradimus. Čia susitinkančios istorijos rimtai ir vietomis ironiškai pasakoja apie mūsų vidinius įsitikinimus ir stereotipus, identiteto paieškas ir naujos, šviesesnės ateities viltį.

Programos filmai įvertinti tarptautiniuose Kanų, Roterdamo, Sarajevo, „Vision du Reel” festivaliuose ir pasirengę pelnyti lietuvių auditorijos simpatijas.

FILMAI:

BABA | Baba

rež. Sarah Blok & Lisa Konno
dokumentinis, 14 min., 2020, Nyderlandai

Žavingas vieno pirmųjų turkų imigrantų Olandijos kultūros srityje portretas. Spalvingos madų kolekcijos fone jis duoda interviu savo dukrai.

PASKUTINĖ KELIONĖ PRIE JŪROS | The Last Trip to the Seaside

rež. Adi Voicu
vaidybinis, 12 min., 2019, Rumunija

Šeši keleiviai vienoje traukinio kupė važiuoja prie jūros. Po kurio laiko keli iš jų apnikti įtarumo praranda savitvardą ir kelionė susiklosto itin nemaloniai.

LABAS, SALAAM | Hello Sallam

rež. Kim Brand
dokumentinis, 15 min., 2017, Nyderlandai

Mažamečių Merlijno ir Silo mamos savanoriauja Lesbo saloje, kur padeda tūkstančiams valtimis atplaukusių pabėgėlių. Vasaros atostogų metu berniukai panora patys susitikti su jais, ypač savo bendraamžiais.

TYLA | The Silence

rež. Ali Asgari, Farnoosh Samadi
vaidybinis, 15 min., 2016, Prancūzija, Italija

Fatma su mama yra kurdų pabėgėlės, gyvenančios Italijoje. Vizito pas gydytoją metu Fatma turi išversti mamai, ką sako daktaras, tačiau ji neprataria nė žodžio.

MIGRUOJANTIS VAIZDAS | The Migrating Image

rež. Stefan Kruse
dokumentinis, 28 min., 2018, Danija

Sekant fiktyvios pabėgėlių grupės pėdomis po visą Europą, filme kvestionuojamas perdėm aštrus tikrų tragedijų ir mirčių vaizdavimas. Kiekvieną projekto segmentą įkvepia aplinka, kurioje atsiduria migrantai – nuo Viduržemio jūros iki užrakinto sandėlio kažkur Belgrade. Iš kur atsiranda visi tie vaizdai apie pabėgėlius? Kaip jie keičia Europos geografiją?

Trumpametražių filmų programa „Kai susitinka istorijos II“

Kinas yra viena iš galingiausių priemonių perteikti aktualias istorijas, panardinti žiūrovus (ne)pažįstamus mus supančių žmonių pasakojimus. Filmai gali taip pat padėti mums įsitraukti į atvirą pokalbį apie vieną svarbiausių, įvairiapusiškiausių ir kartais prieštaringiausių socialinių temų – migraciją. Šioje programoje penki trumpametražiai filmai nukelia žiūrovus į migruojančias keliones, kuriose regime pirmuosius žingsnius svetimoje šalyje ir naujas akistatas,  kurios laužo mūsų pačių stereoptipus ir įsitikinimus.

Programos filmai įvertinti tarptautiniuose Kanų, Toronto, Gento, Klermono-Ferano kino festivaliuose.

FILMAI:

TAMSI KAMERA | Dark Chamber

rež. Ottó Bánovits
eksperimentinis, 2017, 6 min., Švedija, Vengrija

Camera Obscura – optinis įrenginys, pirmasis fotografijos technologijos prototipas. Filmas, pasinaudodamas šia technika, rekonstruoja 2015 metų vasaros įvykius netoli Austrijos ir Vengrijos sienos, rastą sukvežimį ir reakcijas į jį.

BALTA AKIS | White Eye

rež. Tomer Shushan
vaidybinis, 2019, 20 min., Izraelis

Vyras randa savo pavogtą dviratį, kuris dabar priklauso nepažįstamajam. Siekdamas susigrąžinti savo dviratį jis stengiasi neprarast žmoniškumo.

IMPORTAS | Import

rež. Ena Sendijarević
vaidybinis, 2016, 17 min., Nyderlandai

Jauna pabėgėlių šeima iš Bosnijos 1994 m. gavusi leidimą gyventi apsistoja mažame Olandijos kaime. Stengdamiesi įsikurti naujajame pasaulyje jie susiduria su absurdiškomis situacijomis.

JEI TAI NE MEILĖ | If This Isn’t Love

rež. Luiza Cocora
vaidybinis, 2018 ,15 min., Kanada

Monrealio parke pora ruošiasi įamžinti tai, kas turėtų būti vienas laimingiausių jų gyvenimo prisiminimų – savo vestuves.

BIOTOPAS | Biotop

rež. Paul Scholten
dokumentinis, 2018, 11 min., Vokietija

Gyvenimas Miuncheno priemiestyje saugus – kaimynai sveikinasi vieni su kitais, tylias gatves puošia pedantiškai sutvarkyti namų kiemai. Tačiau šis taikus egzistavimas jau kurį laiką sutrikdytas – pabėgėliai ketina keltis į greta. Dalis gyventojų baiminasi neramumų, statoma triukšmo užtvara.

Trumpametražių filmų programa „Kai susitinka istorijos III“

Nepalankių, o neretai ir tragiškų, politinių, ekonominių, klimato kaitos aplinkybių verčiami žmonės vis dažniau pasiryžta savo gyvenimus iš naujo pradėti svetur. Šias įvairias likimų trajektorijas empatiškai geba atvaizduoti kinas. Programoje keturi trumpametražiai filmai pasakoja jautrias ir įkvepiančias istorijas tų, kurie išdrįso naujam etapui, kupinam nežinomybės bei ieškojimo sau artimo.

Visus filmus galite išvysti LRT Mediatekoje iki balandžio 12 d.

FILMAI:

PASKUTINIS KVIETIMAS | Last Call

rež. Hajni Kis
vaidybinis, 2018, 27 min., Vengrija

Aniko Karpati – 61-eri. Tai jos paskutinė diena Budapešte. Ji viliasi, kad jos laukia geresnis gyvenimas su dukros šeima užsienyje, bet pirmiausia turi užbaigti visus reikalus, vis dar siejančius ją su Vengrija. Anika tarsi pametusi galvą blaškosi po miestą, bet įtemptos dienos pabaigoje jai visgi tenka pasverti tai, kas jos laukia ir tai, ką ji palieka.

BAMBIRAK | Bambirak

rež. Zamarin Wahdat
vaidybinis, 2017, 14 min., Vokietija

Aštuonmetė Kati iš Afganistano pasislepia tėvo krovininiame autobusiuke, todėl Farukui tenka rimta užduotis: neišsižadėti vienišo tėvo pareigų ir kartu išlaikyti savo pirmąjį darbo vietą naujoje šalyje.

PRIE PIETŲ STALO NEVERKIAMA | No Crying at the Dinner Table

rež. Carol Nguyen
vaidybinis, 2019, 16 min., Kanada

Kino filmų kūrėja Carol Nguyen, kalbinanti savo šeimos narius, meistriškai kuria emociškai sudėtingą ir skrupulingai sudėliotą portretą: kartų traumos, sielvartas ir paslaptys. Šioje katarsį sukeliančioje dokumentikoje kalbama apie tai, kas liko neišsakyta. 

JŪRŲ ARKLIUKAS | Seahorse

rež. Nele Dehnenkamp
dokumentinis, 2020, 16 min., Vokietija, Gabonas

Plaukimo trenere dirbanti Hanan puikiai supranta vaikus, kurie bijo vandens. Kai filmo protagonistė vaikystėje kartu su šeima bėgo iš Irako, jiems kertant Viduržemio jūrą į guminę valtį ėmė plūsti vanduo. Tuo metu Hanan dar nemokėjo plaukti… Šiandien mergina lydi savo mažąjį broliuką į plaukimo pamokas ir yra tvirtai pasiryžusi jam padėti įveikti vandens baimę, atsiradusią dėl kadaise patirtos traumos.

Trumpametražių filmų programa „Kai susitinka istorijos IV“

Kaip kinas gali padėti mums suprasti migracijos procesus ir ją patiriančių žmonių patirtis? Per pastaruosius dešimtmečius filmai atskleidė migracijos temą pasitelkdami naujus pasakojimo būdus ir formas. Šioje programoje penki trumpametražiai filmai skirtingais rakursais supažindina mus su iššūkiais atvykus ir pradėjus naują gyvenimą svetur.

Visus filmus galite išvysti LRT Mediatekoje iki gegužės 13 d.

FILMAI:

Šok, lėlyte | Dance My Doll

rež. Jasmijn Kooijman
animacinis, 2021, 15 min., Švedija

Nerimastingi prieglobsčio prašantys migrantai, pikti aktyvistai ir pavyzdingi socialiniai darbuotojai. Tai sustabdyto kadro animacinis filmas apie žmones, įkalintus migracijos tarnybos biurokratijos gniaužtuose.

Kas kalba | Who Talks

rež. Elin Övergaard
vaidybinis, 2019, 15 min., Švedija

Viešajame tarybos posėdyje aptariami nauji pabėgėlių vaikų namai. Du žmonės, atstovaujantys priešingoms nuomonėms, nori būti išgirsti. Filmas kelia klausimą, kieno nuomonė iš tikrųjų yra svarbi ir kas kuria visuomenės poliarizaciją.

O anapus diena | Beyond is the Day

rež. Damian Kocur
vaidybinis, 2020, 25 min., Lenkija

Neregistruoto migranto iš Palestinos atvykimas sujaukia vienišo provincijos keltininko rutiną paupio lūšnelėje ir pakeičia jo kasdienybę. Aksominė nespalvota estetika perteikia šią istoriją nelyg sauso humoro pasakėčią.

Swêdî | Swêdî

rež. Sosi Chamoun
vaidybinis, 2018, 5 min., Švedija

Mergina įeina į parduotuvę nusipirkti higieninių įklotų. Vaikščiodama tarp lentynų, ji pastebi, kad ją seka darbuotoja. Tai filmas apie išankstinius nusistatymus ir teisiančius aplinkinių žvilgsnius.

Bėgimas šaudykle | The Beep Test

rež. Maxime Aubert
vaidybinis, 2017, 16 min., Kanada

Voitekas – paslaptingas naujokas mokykloje. Štai kodėl jis yra Tomo ir Filipo, dviejų pramogų ieškančių mokinių, grobis. Nežinantis kaip pasipriešinti prieš savo užpuolikus, Voitekas grįžtą į kūno kultūros pamoką, parodyti tai, ką nori pasakyti.

Projekto rėmėjai