Atgal 2023.03.10

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis prisijungė prie Europos kino diskurso tinklo

Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis tapo jauno ir ES finansuojamo aljanso, skatinančio kino kritiką ir žiūrovų dalyvavimą, dalimi. Siekdamas skatinti kritiškas diskusijas ir domėjimąsi Europos kinu, Vilniaus trumpųjų filmų festivalis kartu su penkiais trumpametražių filmų festivaliais iš Vokietijos, Austrijos, Italijos, Belgijos ir Slovėnijos suvienijo jėgas ir subūrė Europos kino diskurso tinklą (angl. „European Network for Film Discourse (The END)”). Šį mėnesį darbą pradedantis naujasis tinklas, glaudžiai susijęs su sėkmingu virtualiu trumpųjų filmų kritikos portalu „Talking Shorts“, yra finansuojamas ES programos „Kūrybiška Europa MEDIA“.

Europos kino diskurso tinklas apima plačią geografiją, apjungdamas tokius tarptautinius kino festivalius kaip „Filmfest Dresden“ (Vokietija), „Vienna Shorts“ (Austrija), „Lago Film Fest“ (Italija), „Kortfilmfestival Leuven“ (Belgija) ir FeKK Liublianos trumpųjų filmų festivalį (Slovėnija). Pagrindinis jo tikslas – skatinti jaunosios kartos kritinį kino diskursą ir supažindinti naujas auditorijas su Europos trumpametražio kino tendencijomis ne tik pristatant naujausių trumpųjų filmų programas, bet ir rengiant specialias kino kritikos edukacines veiklas (kūrybines dirbtuves, seminarus, mentorystės programas ir pan.). 

Tai, kad tinklas sau suteikė su pabaiga siejamą akronimą „The END“ yra ne veltui. „Tiek Europos kinas, tiek kino kritika mėgsta būti paskelbti mirusiais. Kai pabaiga pasirodo klasikiniame kine, tai taip pat dažniausiai žymi ir diskusijos apie filmą pradžią. Manėme, kad tai gali būti gera analogija“, – šypsodamasi sako viena iš tinklo steigėjų, tarptautinio Dresdeno trumpametražių filmų festivalio „Filmfest Dresden“ vadovė  Anne Gaschütz.  

Pirmosios tinklo veiklos prasidės jau balandį ir birželį – partnerių festivaliuose „Filmfest Dresden“ ir „Vienna Shorts“ įvyks seminarų ir kūrybinių dirbtuvių ciklas, skirtas būsimiems kino kritikams. Vadovaujant žinomiems kino žurnalistams, kritikams, komunikacijos ekspertams atrinkti dalyviai  mokysis kino kritikos pagrindų ir, žiūrėdami trumpametražių filmų programas, praktiškai juos pritaikys. Antrasis seminarų ciklas įvyks vasarą festivaliuose „Lago Film Fest“ (Italija) ir „FeKK“ (Slovėnija), o trečiasis – rudenį ir žiemą „Kortfilmfestival Leuven“ (Belgija) bei Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje.

Seminarų ciklų metu sukurtos trumpametražio kino apžvalgos, kritiniai straipsniai bus talpinami net tik festivalių tinklapiuose, bet ir virtualiame kino kritikos portale „Talking Shorts“, kurio iniciatoriai yra taip pat ir Europos kino diskurso tinklo pradininkai – festivaliai „Filmfest Dresden“ ir „Vienna Shorts“. Jų sukaupta patirtis trumpametražio kino kritikos srityje prisidės prie efektyvaus tinklo tiklslų, o kartu ir veiklų, įgyvendinimo, skatins gerosios praktikos dalijimąsi tarp tinklo narių bei naujų auditorijų plėtrą.

17-asis Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis vyks 2024 m. sausio 17-23 d.