Atgal 2018.12.06

TRUMPA, BET DIENA: Trumpametražiai Sidabrinės gervės laureatai

Europos kino bendruomenė gruodžio 21-ąją švenčia tarptautinę trumpametražių filmų dieną. Šia proga lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ kartu su Lietuvių kino akademija pristato lietuviško kino programą „Trumpametražiai Sidabrinės gervės laureatai“, kurioje žiūrovai galės išvysti 2015-2017 metais „Sidabrinės gervės“ apdovanojimus laimėjusius trumpametražius vaidybinius, dokumentinius ir animacinius filmus. Daugiau nei tris valandas trunkančiame seanse – vienuolika talentingų ir perspektyvių lietuvių kūrėjų darbų. Filmus pamatyti galės visi Lietuvos gyventojai per LRT Plius kanalą.
Filmai lietuvių kalba/subtitrais, trukmė: 3 val. 35 min.
Laikas: gruodžio 21 d. 21:30 val.

PROGRAMOS FILMAI

„Triukšmadarys“ (rež. Karolis Kaupinis, 2014, vaidybinis, 15 min.)
Sidabrinė gervė už 2015 m. geriausią trumpametražį vaidybinį filmą
Delegacija iš ministerijos turi atvežti naują skambutį mažo miestelio mokyklai. Senasis – nebeatitinka garso standartų. Tačiau vaikų, o ne skambučio stokojančios mokyklos direktorius visomis išgalėmis stengiasi užmaskuoti akivaizdų trūkumą ir taip išvengti neišvengiamo mokyklos uždarymo.
„Miškas“ (rež. Ignas Meilūnas, 2015, vaidybinis/animacinis, 12 min.)
Sidabrinė gervė už 2015 m. geriausią animacinį filmą
Senas atsiskyrėlis gamtininkas bando sugauti mitinį naktį šviečiantį miško gyventoją ir taip užpildyti savo ekskliuzyvinę kolekciją. Gamtininkas sukonstruoja spąstus, tačiau netrukus pats atsiduria keblioje situacijoje.
„Man dvim keli“ (rež. Marija Kavtaradzė, 2014, vaidybinis, 20 min.)
Sidabrinės gervės kiaušinis už 2015 m. geriausią studento darbą
Trys dvidešimtmečiai draugai bando įgyvendinti neįgyvendinamą tikslą – pasilinksminti penktadienio vakarą. Jie negali išsirinkti iš galybės pasirinkimų, juk „kas, jeigu kur nors kitur bus geriau?“
„Sėkmės metai“ (rež. Rimantas Gruodis, 2013, dokumentinis, 28 min.)
Sidabrinė gervė už 2015 m. geriausią trumpametražį dokumentinį filmą
23 metų Laima turi vyrą ir du vaikus, kuriems visomis išgalėmis stengiasi sukurti gražesnį gyvenimą triukšmingo greitkelio pašonėje. Londono olimpinių žaidynių metai (2012) Laimai buvo sėkmingi. Filme trumpam blyksteli žmonės, kurių atšiaurus ir pažeidžiamas gyvenimas mažai kam rūpi.
„Tiltai“ (rež. Austėja Urbaitė, 2015, vaidybinis, 26 min.)
Sidabrinė gervė už 2016 m. geriausią trumpametražį vaidybinį filmą
Filmas „Tiltai“ pasakos apie du jaunus žmones, geriausius draugus – Oliviją ir Matą, kurie vėlų rudenį išplaukia baidare. Dviejų žmonių galvose sukasi itin kankinančios mintys dėl svarbių pokyčių gyvenime, tikslai išsiskiria. Tačiau staiga jie tampa izoliuoti nuo viso pasaulio ir gamta juos įkalina kovoti dėl vieno troškimo. Tai nuotaikinga istorija apie bandymą surasti tiltą tarp žmonių ir mokymąsi gyventi čia ir dabar, nes niekada nežinai, kas laukia už kito upės vingio.
„Nuopuolis“ (rež. Johan Oettinger, Urtė Oettinger, 2016, animacinis, 8 min)
Sidabrinė gervė už 2016 m. geriausią animacinį filmą
Audra artinasi. Erelis sučiuptas tamsos dvasios. Į lemtingą dvikovą paleista kulka.
„Suokalbio antologija“ (rež. Artūras Jevdokimovas, 2015, dokumentinis, 26 min.)
Sidabrinė gervė už 2016 m. geriausią trumpametražį dokumentinį filmą
Filmas apie laiką, į kurį niekada nebegrįšime. 1995–1996 metais kultinės Vilniaus kavinės „Suokalbis“ spindesys jau blanko, tačiau joje vis dar rinkdavosi menininkai – skirtingo amžiaus, pripažinti ir nežinomi, studentai ir, žinoma, eiliniai užklydėliai. Nuorūkos virto per peleninių kraštus, padavėjai nespėdavo keisti butelių, audringos diskusijos ir šokiai kartais trukdavo iki paryčių. XXI a. suklestėjo klubų kultūra, „Suokalbio“ ir panašių kavinių bendruomeniškumas išnyko alkoholio garuose ir tabako dūmuose.
„Motinos diena“ (rež. Kamilė Milašiūtė, 2017, vaidybinis, 13 min.)
Sidabrinė gervė už 2017 m. geriausią trumpametražį vaidybinį filmą
Artėjant motinos dienai, 16-metis Nerka tradiciškai su draugais ruošiasi eiti vogti gėlių savo mamoms. Tačiau šį kartą viskas kitaip – jau metai, kaip Nerkos mama prarado teisę auginti savo sūnų ir dingo be žinios. Nepaisant to, vaikinas pasiryžta ją surasti. Ši kelionė atskleidžia netikėtą tiesą – panašu, jog Nerkos mama yra pradėjusi naują gyvenimo etapą ir nebenori grįžti namo.
„Kaukai“ (rež. Gediminas Šiaulys, 2017, animacinis, 11 min.)
Sidabrinė gervė už 2017 m. geriausią animacinį filmą
Trumpa istorija pasakoja apie niekada nenutrūkstantį gyvybės pradžios ir pabaigos stebuklą. Nelaiminga kiškio žūtis tampa nepaprastu išgyvenimu jį radusiems ir smėlio dėžėje palaidojusiems vaikams. Kiškio kūnelį apleidžia gausybė iki tol jame besiglaudusių stebuklingų būtybių, kurios dabar nerimastingai ieško naujų namų. Jo gyvybė pasibaigia ištirpdama aplinkoje ir įsikūnydama naujai užgimstančiuose augaluose ir sutvėrimuose. Tai liūdna, tačiau šviesi pasaka vaikams, skatinanti pamąstyti, kas yra mirtis.
„Aš čia tik svečias“ (rež. Giedrė Žickytė ir Maite Alberdi, 2016, dokumentinis, 26 min.)
Sidabrinė gervė už 2017 m. geriausią trumpametražį dokumentinį filmą
Filmas „Čia aš tik svečias“ pasakoja apie garbaus amžiaus iš San Sebastiano atvykusią baskę Josebę, kuri gyvena Santjago Čilės senelių namuose. Kiekvieną dieną ji galvoja, kad tai yra jos pirmoji apsilankymo čia diena ir kiekvieną dieną ji turi suprasti, kad ne. Kaip ir tai, jog ji daugiau nebegyvena gimtojoje šalyje su savo šeima.
„Kalnai kalnai“ (rež. Marija Stonytė, 2016, dokumentinis, 30 min.)
Sidabrinės gervės kiaušinis už 2017 m. geriausią studento darbą
Laima Armalienė – legendinė Lietuvos keliautoja, daugiau nei penkiasdešimt dirbanti Lietuvos jaunųjų turistų vadove. Kartu su savo turistais, tūkstančiais Lietuvos vaikų, dalyvavusių jos stovyklose, ji yra įveikusi aukščiausias Tian Šanio, Pamyro, Altajus kalnų viršukalnes. Filmas „Kalnai kalnai“ seka jos 2015 metų pavasarį organizuotą stovyklą Ukmergėje. Dabar ji turi tris dienas užkrėsti šiuolaikinius vaikus kelionių romantika. Ji dar nežino, kad ši kelionė – aukščiausias kalnas, kurį jai reikės įveikti.