Atgal 2021.06.10

„Lithuanian Shorts“ kartu su LAPAS leidykla ir „Meno aviliu“ pristato išskirtinę filmų programą „Fokuse: moteris dokumentikoje“

Leidykla LAPAS kartu su lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ ir „Meno aviliu“ pristato lietuvių kino kūrėjų filmų programą „Fokuse: moteris dokumentikoje“. Joje – 8 trumpametražiai ir 5 ilgametražiai filmai, kuriuose atsiskleidžia įvairūs moterų portretai: skirtingi jų socialiniai vaidmenys, skirtingos reprezentacijos strategijos. Programos filmus bus galima žiūrėti nuo birželio 17 d. LRT Mediatekoje. 

Programa, atsiradusi atsispyrus nuo pirmosios feministinės kinotyros knygos lietuvių kalba – Natalijos Arlauskaitės ir Linos Kaminskaitės sudarytos straipsnių rinktinės „Fokuse: moterys Lietuvos kine“ (leidykla LAPAS) – kelia klausimą: į kokią moterį gręžiasi ir kaip apie ją kalba lietuviškas dokumentinis ir dokumentine maniera sukurtas kinas po nepriklausomybės atkūrimo?

Birželio 22 d. kino ir medijų erdvėje „Planeta“ vyks diskusija apie moterų portretus lietuviškame dokumentiniame kine. Pokalbį taip pat bus galima gyvai stebėti LRT.LT ir LAPO Facebook paskyroje. 

Daugiau informacijos apie „Fokuse: moteris dokumentikoje“ seansus ir renginius – Facebook renginyje.

 

FILMŲ PROGRAMA

 

Trumpametražiai filmai 

birželio 17-liepos 17 d. LRT MEDIATEKOJE

8 trumpametražių dokumentinių ir dokumentine maniera sukurtų filmų programoje atsiskleidžia įvairūs moterų portretai: skirtingi jų socialiniai vaidmenys, skirtingos reprezentacijos strategijos. Programa, atsiradusi atsispyrus nuo pirmosios feministinės kinotyros knygos lietuvių kalba – Natalijos Arlauskaitės ir Linos Kaminskaitės sudarytos straipsnių rinktinės „Fokuse: moterys Lietuvos kine“ (leidykla LAPAS) – kelia klausimą: į kokią moterį gręžiasi ir kaip apie ją kalba lietuviškas dokumentinis kinas po nepriklausomybės atkūrimo?

„Už slenksčio“ (Kornelijus Matuzevičius, Diana Matuzevičienė, 27 min.)
Daugelį metų praleidusi Sibiro tremtyje Damutė Gaižauskienė skambina varpais ir gyvena harmonijoje su prieštaringu ją supančiu pasauliu.

„Mano vienišos draugės“ (Giedrė Beinoriūtė, 1997, 15 min.)
Ironiškai graudus dokumentine maniera nufilmuotas pasakojimas apie penkių vienišų draugių kasdienybę. Kiekviena jų turi savo atskirą vienišės pasaulį, tačiau būdamos drauge, jos papildo kompaniją savo individualiais keistumais. Turėdamos tokių pačių draugių, jos nesijaučia vienos.

„In Vogue“ (Arturas Jevdokimovas, 1999, 17 min.)
Mados pasaulio užkulisiai. “Šitą filmą sukūrėm be jokio užsakovo, patys, “ant durniaus”. Atsimenu, kad buvo Michelis Kleinas, Nicola Trussardi, Aleksandras Vasiljevas. Jolanta Rimkutė ir Ieva Ševiakovaitė gavo „Auksinę sagą“. Tas laikotarpis man kažkokioj migloj skendi. Su Daiva Vaitekūnaite ir Romu Dabruku ta proga įsteigėm įmonę. O gal filmą sukūrėm įmonės steigimo proga?” (A. J.)

Aktas (Janina Lapinskaitė, 2000, 25 min.)
Fotografė Snieguolė Michelkevičiūtė, dar 1977 metais pradėjusi kurti seriją „Moteris apie vyrus“, ryškiai išsiskyrė iš tuometinio meno konteksto. Jos nuotraukose užfiksuoti vyresnio amžiaus vyrų aktai. Dar ilgai menininkės kūryba buvo laikoma neįprasta ir ignoruojama. Dokumentikoje bandoma atskleisti fotografės kūrybinio proceso užkulisius bei užčiuopti menininko ir kūrybinio objekto konfliktą.

„Šeimyna“ (Rimantas Gruodis, Julija Gruodienė, 2001, 10 min.)
Janina, vieniša jauna moteris, pavargusi nuo miesto šurmulio ir pasiilgusi dvasinės ramybės, apsigyveno nuošalioje sodyboje. Čia ji priglaudė kelias dešimtis pamestų gyvūnų.

„Lengvas raganavimas“ (Inesa Kurklietytė, 25 min. 2004)
Nuo Krymo iki Kalifornijos Lietuvos pribuvėja Jurga Švedienė padėjo 445 kūdikiams per vandenį ateiti į Pasaulį.

„Aldona“ (Emilija Škarnulytė, 2012, 13 min.)
1986-ųjų pavasarį Aldona prarado regėjimą ir liko akla visam gyvenimui. Pasak gydytojų, jos akių nervams tikriausiai pakenkė Černobylio atominės elektrinės sprogimas. Filme stebime kasdienę Aldonos kelionę į Grūto parką, kur prisilietimas prie grublėtų neištrinamos praeities monumentų tampa atlaidus, švelnus ir išmintingas gestas.

„Kampas“ (Klementas Davidavičius, 2019, 8 min.)
Lenkijos Tailandietiško kickbokso čempionatas. Treneris uždeda Beatkai apsaugas ir paruošią ją dvikovai, suskambus varpui, Beatka žengia į priekį, o trenerio akys seka kiekvieną jos veiksmą.

Programos partneris: lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“.

 

Ilgametražiai filmai 

birželio 17-liepos 30 d. SINEMATEKA.LT

„Mūsų portretai“ (Karla Gruodis, Laimė Kiškūnė, 1994, 53 min.)
„Julija“ (Johanna Jackie Baier, 2012, 60 min.)
„Lida, Vanda, Liusia“ (Julija Zubavičienė, 2014, 64 min.)
„Aš esu Katia Golubeva“ (Natalija Ju, 2016, 65 min.)
„Močiute, Guten Tag!“ (Vilma ir Jūratė Samulionytės, 2017, 84 min.)

Programos partneris: „Meno avilys“.

 

Liepos 22 d. 21:30 filmas „Julija“ bus rodomas kino peržiūrų ciklo „Gilios upės tyliai plaukia“ programoje („Patiltėje“, Vilniuje po Liubarto tiltu)

Liepos 29 d. 21:30 „Patiltėje“ bus galima išvysti trumpametražius filmus „Mano vienišos draugės“, „In Vogue“,  „Aktas“, „Aldona“,  „Kampas“.

Visos filmų peržiūros NEMOKAMOS.

 

Programos rodymą parėmė Lietuvos kino centras.