Atgal 2021.09.03

Audiovizualinės industrijos atstovai kviečiami į teisinio raštingumo seminarus

Seminarų ciklas „Kinas + teisė“, kurį organizuoja lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ kartu su kino ir televizijos moterų asociacija, pradedamas rugsėjo 21 d. 11 val. kūrybinės veiklos teisininkės Daivos Jurkonytės vedamu dviejų temų seminaru: „Autorių teisės ir naudojimo būdai + Sutarties reikšmė autorinėje teisėje“. Nemokamas seminaras vyks Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje bei virtualiai, būtina registracija.

Ką reikia žinoti kūrėjams apie autorių teises?   

Pagrindinė seminarų ciklo „Kinas + teisė“ idėja – padėti užpildyti teisinių žinių spragą. Industrijoje jaučiamas aiškus praktinių teisinių žinių trūkumas, ypatingai industrijos naujokų ar jaunųjų kino ir televizijos sričių atstovų gretose. Pirmasis seminaras aprėps dvi aktualias temas: autorių teisės ir jų naudojimo būdai bei sutarties svarba ir jos reikšmė autorinėje teisėje. Seminaro lektorė – Daiva Jurkonytė, 12 metų patirtį audiovizualinės kūrybos lauke turinti teisininkė. Lektorė dirba su dešimtimis reklamos, kino ir animacijos gamintojų įmonių, taip pat su režisieriais bei laisvai samdomais prodiuseriais. D. Jurkonytė skaitė autorinės teisės paskaitas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos bei Kazimiero Simonavičiaus universiteto studentams.

Seminarą sudarys teorinė dalis, kurioje bus diskutuojama apie kūrėjų teises į atlygį ir galimybes disponuoti savo teisėmis. Taip pat bus aptariami ir praktiniai aspektai: ką reiškia autorinės teisės, kokie yra jų naudojimo būdai? Kada gamintojui turi būti perleidžiamos visos teisės? Kaip kūrėjui dirbti pagal individualios veiklos pažymą, o kada reikalauti honoraro? Įstatymas numato, kad autorinės teisės gali būti ne tik perleidžiamos, bet ir suteikiamos, gali būti ribojamas ne tik jų suteikimo terminas ar teritorija, bet ir apimtis – šias temas ir palies teorinė seminaro dalis.

Kuo svarbi sutartis?

Seminaro metu bus aptariama ir kita tema – sutarties reikšmė autorinėje teisėje. Pasak teisininkės D. Jurkonytės, Lietuvos kūrybiniame lauke vis dar atsiranda sutarčių, kuriomis kino, muzikos ar reklamos gamintojai su kūrėjais susitaria dėl visų jų autorinių teisių perėmimo neribotam laikotarpiui, visame pasaulyje bei naudojimui visais įmanomais būdais – tokios praktikos yra ydingos. Anot lektorės, nesudarant sutarties ar atsiskaitant už kūrybą paslaugų sutarties pagrindu – tai ne tik požiūrio, bet ir teisinės kultūros bei edukacijos trūkumo klausimas. Retas kūrėjas tiksliai žino, ko gali prašyti už savo kūrybinį indėlį, kiek atlyginimo gauti ar kada turi teisę į papildomą atlygį. Kiek laiko galioja neterminuotai suteiktų teisių sutartis, o kada perleistas teises galima susigrąžinti? Visus šiuos aspektus lektorė ketina aptarti seminaro metu pasitelkdama praktinius pavyzdžius.

Seminarų ciklas „Kinas + teisė“

Seminarų ciklas „Kinas + teisė“ vyks kartą per mėnesį iki pat metų pabaigos. Renginiai yra skirti audiovizualiniame sektoriuje dirbantiems profesionalams, dar studijuojantiems ar ką tik studijas baigusiems įvairaus audiovizualinio turinio kūrėjams bei visiems šia tema besidomintiems. Pagrindinis dėmesys bus skiriamas teisinio raštingumo tobulinimui per svarbių autoriams sutarčių rengimo praktinius pavyzdžius. Renginys finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, renginio partneris – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, informacinis partneris – „15min“.   Naujienas apie kitus seminarus sekite „Lithuanian Shorts“ ir „Moterys LT kino industrijoje“ socialinių tinklų paskyrose.

„Autorių teisės ir naudojimo būdai + Sutarties reikšmė autorinėje teisėje“ nemokamas seminaras vyks Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje, rugsėjo 21 dieną, 11 valandą. Norintiems dalyvauti gyvai ar stebėti seminarą nuotoliniu būdu – registracija yra būtina. Dalyvauti gyvai galima tik su Galimybių pasu.

Registracijos nuoroda: https://bit.ly/3BCGXlM