Shorts Critics

„Shorts Critics – tai nuo 2022 m. rengiama mokymų programa, skirta kelti pradedančiųjų kino kritikų/ių, žurnalistų/čių ir komunikacijos specialistų/čių kompetencijas.

Konkurso būdu į programą atrinkti dalyviai/ės rugsėjo–sausio mėnesiais lavins kūrybinio rašymo, kino žurnalistikos bei trumpametražių filmų analizės įgūdžius, su kino ir žurnalistikos ekspertais/ėmis praktikuosis rašyti apžvalgas, recenzijas, interviu ir kt.

 

Trečiasis „Shorts Critics“ programos sezonas vyks 2024 m. rugsėjį – 2025 m. sausį.

Registracija į „Shorts Critics 2024-2025“ programą baigėsi.

TAISYKLĖS

 

„Lithuanian Shorts“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras. Partneriai: Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“, Vilniaus trumpųjų filmų festivalis, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija LRT ir kino portalas www.lfc.lt (Lietuvių filmų centras).

Kam skirta

Pradedantiesiems/čiosioms kino kritikams/ėms, žurnalistams/ėms ar kultūros komunikacijos lauke dirbantiems/čioms specialistams/ėms, kurie/ios siekia giliau susipažinti su kino kritika, žurnalistika ir komunikacija bei lavinti tekstų rašymo įgūdžius.

Kino kritikos mokymų formatas

Kūrybinės dirbtuvės
2024 m. rugsėjį ir 2025 m. sausį vyks intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės, kurių metu dalyviai daugiau sužinos apie kino kritiką ir analizę, kūrybinį rašymą ir redagavimą, interviu rengimą, ryšius su žiniasklaida, kino programų sudarymą ir kt. 

Filmų festivaliai
Neatsiejama programos dalis – dalyvavimas festivaliuose. Atrinkti dalyviai rengs recenzijas apie trumpametražius filmus ir jų programas bei kalbins filmų kūrėjus ir kūrėjas žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forume „Scanorama“ ir Vilniaus trumpųjų filmų festivalyje.

Konsultacijos ir tekstų publikavimas
Rengiant recenzijas bei interviu dalyvius ir dalyves konsultuos Shorts Criticsprogramos ugdymo vadovės. Filmų ir filmų programų recenzijų, interviu tekstai bus publikuojami www.lithuanianshorts.com tinklapyje bei programos partnerių portaluose.

Programos veiklų datos

Rugsėjo 25–26 d.
I-osios kūrybinės dirbtuvės

Spalio 8–27 d.
Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“

Lapkričio 7–21 d.
Europos šalių kino forumas „Scanorama“

Sausio 15–21 d.
Vilniaus trumpųjų filmų festivalis

Sausio 16–17 d. (preliminari data)
II-osios kūrybinės dirbtuvės

Paraiškos teikimas

Kartu su registracijos forma, prašoma pateikti papildomus dokumentus:

– gyvenimo aprašymą (CV);

– jūsų parašytą pasirinkto filmo, filmų programos recenziją ar interviu su kino kūrėju ar kūrėja. Tekstas neprivalo būti anksčiau publikuotas. Apimtis – iki 6000 spaudos ženklų su tarpais.

 

Atrankos kriterijai:

– atrankai pateiktos recenzijos ar interviu kokybė

– motyvacija dalyvauti kino kritikos mokymų programoje

– pasiryžimas aktyviai įsitraukti į bendras veiklas ir atsakingai ruošti individualias užduotis

– laiko investicija

– anketoje nurodytų tikslų bei laukiamų rezultatų konkretumas ir aiškumas



Atrankos rezultatus numatoma paskelbti el. paštu iki rugsėjo 2 d.

Organizatoriai pasilieka teisę neteikti grįžtamojo ryšio apie į programą patekusių ar neatrinktų kandidatų atrankos procesą.

Dalyvio/ės mokestis

Dalyvavimo programoje mokestis atrinktiems dalyviams – 250 eur. Registracijos mokesčio nėra.

Į mokymų programos kainą įeina:

– Individualios konsultacijos su mokymų ugdymo vadovėmis – profesionaliomis kino kritikėmis Mante Valiūnaite ir Monika Gimbutaite.

– Dvejos intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės su savo sričių profesionalais, tokiomis temomis kaip kino kritika ir analizė, kūrybinis rašymas ir redagavimas, ryšiai su žiniasklaida, kino programų sudarymas ir kt.

– Trijų Lietuvos kino festivalių – žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ ir Vilniaus trumpųjų filmų festivalio – akreditacijos/pasai, leidžiantys nemokamai lankytis festivalių seansuose.

– Galimybė papildyti savo portfolio tekstais – apžvalgomis, recenzijomis, interviu, kritiniais straipsniais.

– Programos metu parašytų darbų publikacija lithuanianshorts.com ir mokymų programos partnerių portaluose.

– Tinklaveika ir naujų partnerysčių mezgimas.

Programos rezultatai

Baigę „Shorts Critics“ mokymų programą, dalyviai bus:

įgiję teorinių ir praktinių įgūdžių kino kritikos, žiniasklaidos bei komunikacijos srityse.

parašę ir publikavę ne vieną apžvalgą, recenziją, interviu, kritinius straipsnius ir atsiliepimus. 

užmezgę naujų profesinių pažinčių tiek nacionalinėje, tiek tarptautinėje kino industrijoje.

Programos ugdymo vadovės

Mantė Valiūnaitė – kino kuratorė, kinotyrininkė ir kino kritikė. 2024 m. apsigynė menotyros disertaciją „Hibridiškumas kine: teorinė samprata, kino festivaliai ir Lietuvos dokumentinių filmų atvejai.“ Su kolegėmis Aiste Račaityte ir Igne Smilingyte įkūrė kino leidybos kompaniją „Taip toliau“. Mantė buvo Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ meno vadovė, trejus metus dirbo programos sudarytoja tarptautiniame žmogaus teisių dokumentinio kino festivalyje „Nepatogus kinas“, kuravo įvairius projektus nevyriausybinėje organizacijoje „Meno avilys“. Taip pat rašo filmų recenzijas žurnalui „Kinas“ ir kultūros savaitraščiui „7 meno dienos“.

Monika Gimbutaitė – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doktorantė, rašanti apie kino politiką Lietuvoje po Nepriklausomybės atkūrimo. Monika Vilniaus dailės akademijoje įgijo dailėtyros bakalauro laipsnį, toliau savo žinias gilino Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Politikos ir medijų magistrantūros studijose. 2012–2015 m. dirbo Europos šalių kino forume „Scanorama“ kaip programos sudarytoja ir koordinatorė. Kino kuratorystės veiklą tęsė Vilniaus trumpųjų filmų festivalyje, kur 2019–2023 m. buvo tarptautinių ir nacionalinių konkursinių programų sudarytoja. 2016–2020 m. Monika portale 15min.lt ėjo kultūros redaktorės pareigas, 2020–2023 m. buvo leidyklos „Lapas“ direktorė. Šiuo metu kino kritikos ir publicistikos tekstus rašo LRT Klasikos laidai „Pilno metro“ bei 15min.lt.

Shorts Critics 2024-2025 dalyvės

Kotryna Lingienė yra kultūros žurnalistė, redaktorė, laisvai samdoma tekstų kūrėja. Architektūros istorijos ir teorijos studijas ji baigė dirbdama kultūros žurnale „Pravda“, vėliau bendradarbiavo su daug kitų kultūros ir gyvenimo būdo leidinių, nuo 2004 m. iki 2019 m. kūrė autorinį tinklaraštį apie elektroninės ir šiuolaikinės muzikos kultūrą. Nuo 2016 m. Kotryna yra miesto kultūrą ir jos kūrėjus tyrinėjančio mėnesinio žurnalo „Kaunas pilnas kultūros“ redaktorė. 2018 m. ji tapo LRT RADIJO laidos „Kultūros savaitė“ bendradarbe, netrukus – ir LRT KLASIKOS bendradarbe Kaune, taip pat kuria audio pasakojimus LRT OPUS. Nuo 2021 m. – Lietuvos kultūros instituto leidžiamo anglakalbio žurnalo „*as a journal“ vykdančioji redaktorė.

Inga Vaičiulionytė yra komunikacijos specialistė, dirbanti kultūros lauke. Atsakinga už Vilniaus centrinės bibliotekos komunikaciją, naujų paslaugų inicijavimą, projektinę veiklą. Bendradarbiaujant su kino mokykla „YOUNGBLOOD“ įgyvendino du sėkmingus kino projektus, surengė dešimtis filmų peržiūrų. Profesiniam ir asmeniniam tobulėjimui patirties semiasi iš marketingo, komunikacijos, kūrybinio rašymo mokymų.  2023 m. – 2024 m. baigė kino mokyklos „YOUNGBLOOD“ kino scenarijaus rašymo mokymų programą. Įkvėpimo, kūrybingumo ir motyvacijos ieško lankydamasi kino festivaliuose, dalyvaudama gatvės meno, šokio, teatro, eksperimentinės muzikos, šiuolaikinio, tarpdisciplininio meno renginiuose.

Augustė Nalivaikė yra pradedančioji kino kritikė, žmogaus teisių aktyvistė fonde FRIDA, mokymų specialistė ir Skeptikų draugijos valdybos narė. Dalyvavo Lithuanian Shorts Mentorship 2022 programoje. 2016 – 2022 m. lektorė ir jaunesnioji mokslo darbuotoja Kauno technologijos universitete. Dėstė rašymą medijoms, komunikaciją, anglų kalbą. Šiuo metu gilina kino teorijos ir kritikos žinias, rašo filmų ir serialų apžvalgas. 

Irina Jarec – jaunimo edukatorė bibliotekoje Vilniuje, veda kūrybinius užsiėmimus. Labiausiai mėgsta dirbti su analogine fotografiją, mokyti jauną kartą apie senus procesus ir raginti kelti klausimus apie medijas, jų ištakas ir reikšmę mūsų gyvenime. Turi stiprų ryšį su savo gimtuoju miestu Visaginu, ten stengiasi prisidėti prie kino teatro vystymo, kartais veda ekskursijas. Baigė Kūrybos visuomenės komunikacijos magistrą Vilnius Tech. Savo akademiniame kelyje įsigilino į įvairias kūrybines industrijas, iš jų didžiausią asmeninę reikšmę jai turi kinas. Šioje programoje nori sustiprinti savo rašymo įgūdžius. 

Daiva Juonytė – kūrybininkė, komunikacijos specialistė ir tekstų autorė, beveik dešimtmetį dirbanti kultūros ir kino srityse. Šiuo metu – Vilniaus miesto kino festivalio „Kino pavasaris“ komandos narė, atskirų kultūros projektų vadovė ir bendrakūrėja, leidinių „370“, „Kaunas pilnas kultūros“ bendraautorė.

Sandra Gerdauskaitė baigė žurnalistiką ir viešuosius ryšius kartu su menotyros gretutinėmis studijomis. Todėl kalbėti ir rašyti apie meną ir kultūrą jai visada buvo artima. Vėliau pasuko į reklamos lauką, šiandien yra The Atomic Garden Vilnius projektų vadovė. Viename savo gyvenimo etape ji išvyko į Portugaliją, kur dirbo audiovizualinių projektų platformoje „Canal 180“ ir prisidėjo prie eksperimentinio turinio kūrimo, dedikuoto kultūrai ir kūrybiškumui. Kinas visada buvo Sandros pašonėje, keturis metus ji savanoriavo „Kino pavasaryje”, kur rūpinosi komisijos nariais. Tačiau tikslas – grįžti prie šaknų – rašymo.

Kamilė Laurinavičiūtė 2023 m. baigė literatūrinės ir kultūrinės analizės bakalauro studijas Amsterdamo universitete. Studijų metu prisidėjo prie internetinių kultūros leidinių, dirbo laisvai samdoma tekstų rašytoja. Grįžusi į Lietuvą, atliko praktiką „Kino Pavasario” filmų platinimo skyriuje, dalyvavo „Nepatogus kinas” festivalyje kaip jaunimo žiuri narė. Šiuo metu dirba skaitmeninės komunikacijos projektų vadove.

Shorts Critics 2023-2024 dalyviai

Justė Michailinaitė
Lietuvos prodiuserė, savo patirtį įgijusi dirbdama įvairiose pozicijose kino industrijoje. Šiuo metu Justė dirba su keliais skirtinguose etapuose esančiais projektais ir kaip prodiuserė, ir kaip režisierė.

Kristina Abromaitytė
Scenaristė, baigusi kino dramaturgijos studijas  Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Trumpametražių filmų scenarijų bendraautorė – pastarasis „Dance“ buvo nominuotas Sidabrinės gervės apdovanojimuose už geriausią studento darbą.

Paulius Lučinskas
Laisvai samdomas viešųjų ryšių specialistas, 2021-aisiais metais įgijęs marketingo ir reklamos kūrimo bakalauro laipsnį. Savo profesiniame kelyje padeda smulkiesiems verslams komunikuoti viešojoje erdvėje bei kuria pridėtinės vertės sporto tematikos turinį naujienų portalui „15min“. Paulius yra sukūręs kelias video laidas apie filmus ir serialus, kurias viešino žiniasklaidos priemonė „Kauno žinios“. Čia pat patalpino ir savąją 2023 metų „Kino pavasario“ programos apžvalgą, to paties portalo socialiniuose tinkluose rašė trumpus tekstus apie didžiausią įspūdį palikusius filmus. Šiame festivalyje susipažino su kino naujienų projekto KINFO kūrėjais – jiems šiuo metu padeda su grafinio dizaino maketais, skirtais socialiniams tinklams.

Rokas Jonas
2020 m. baigė „Skalvijos“ kino akademiją. Vėliau – „Moving Cinema“ jaunasis programeris, edukacinių seansų kuravimo asistentas „Meno avilyje“. Nuo 2022 m. sezoniškai prisideda prie Vilniaus trumpųjų filmų festivalio ir „Kino pavasario“ organizavimo. Šiuo metu dirba LRT mediatekoje.

Simas Narušis
LMTA scenos ir kino menų istorijos ir kritikos trečio kurso studentas. Nuo 2017 iki 2021 metų lankė Molėtų teatro studiją ,,Remarką“. Du kartus respublikinio filologų konkurso lauretas (2020 m. III vieta, 2021 m. II vieta). Taip pat 2023 metais prisijungė prie dramaturgijos festivalio ,,Dramokratija“ organizatorių komandos ir nuo šių metų pradėjo dirbti su Loretos Vaskovos teatro komunikacija. 

Viktorija Bučienė
Komunikacijos specialistė, dirbanti tiek su verslo, tiek kultūros komunikacijos projektais. Dešimtmetį praleido kino gamyboje, dirbant su užsienio TV reklamomis ir kino filmais. 2014–2018 m. rengė interviu, straipsnius ir pranešimus žiniasklaidai Vilniaus tarptautiniam kino festivaliui „Kino pavasaris“. Domisi dokumentiniu kinu, literatūra, laisvalaikiu rašo poeziją ir prozą.

Shorts Critics 2022-2023 dalyviai

Tomas Mitkus – „Vilnius Tech” lektorius, studentams dėstantis animacijos dalyką. Tomas yra publikavęs kelis vadovėlius bei daugiau nei 20 mokslinių straipsnių animacijos, kino, komiksų ir komunikacijos temomis.

Monika Navickaitė – režisierė ir filmų programų sudarytoja. Monika studijavo kino ir televizijos bakalauro studijas prestižiniame Edinburgo Universitete. Šiuo metu dirba programų sudarytoja „ShortScape” studentų kino festivalyje Edinburge.

Aušra Umbrasaitė 2019 m. baigė animacijos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. Šiuo metu dirba trumpametražių filmų programos sudarytoja ir kino programos koordinatore tarptautiniame Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris”.

Arnas Malašinskas – kino prodiuserių asistentas, dirbęs su užsienio TV reklamų, filmų, serialų gamyba. Taip pat režisavo ir kūrė video filmus ir reklamas, tarp kurių įsimintiniausias projektas – „FORUM CINEMAS” kino klubo reklama.

Angelina Lapinskaitė – lietuvių kalbos redaktorė, kalbos stilistė, rašo knygų ir spektaklių recenzijas, esė ir straipsnius. Taip pat domisi fotografija, savo veiklą sieja su pedagogika ir reklama. Be to, yra pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrio narė.

 

Jų programos metu parašytus tekstus galite rasti čia.

Mokymų akimirkos įamžintos čia ir čia.