Shorts Critics 2022-2023
„Shorts Critics“ – tai pirmą kartą rengiama mokymų programa, skirta kelti pradedančiųjų kino kritikų, žurnalistų ir komunikacijos specialistų kompetencijas kino kritikos srityje.
Konkurso būdu į programą atrinkti 5 dalyviai rugsėjo-sausio mėnesiais lavins savo kūrybinio rašymo, analitinės žurnalistikos, kino teorijų bei trumpametražių filmų analizės įgūdžius, su kino ir žurnalistikos ekspertais iš Lietuvos ir užsienio praktikuosis kurti apžvalgas, recenzijas, interviu, kritinius straipsnius ir atsiliepimus.
Kam skirta: pradedantiesiems kino kritikams, žurnalistams ar kultūros komunikacijos lauke dirbantiems specialistams, kurie siekia gilinti žinias kino kritikos srityje / lavinti įgūdžius tekstų rašymo srityje / įgyti praktinius įgūdžius trumpametražio kino kritikoje.
Programos trukmė: 2022 m. rugsėjis – 2023 m. sausis
Dalyvavimo programoje mokestis atrinktiems dalyviams – 150 eur. Registracijos mokesčio nėra.
Į mokymų programos kainą įeina:
– Individualios konsultacijos su mokymų ugdymo vadovėmis – profesionaliomis kino kritikėmis Mante Valiūnaite ir Monika Gimbutaite.
– Dvejos intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės su savo sričių profesionalais, tokiomis temomis kaip kūrybinis rašymas, ryšiai su žiniasklaida, kino programų sudarymas ir kt.
– Trijų Lietuvos kino festivalių – žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ ir Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio – akreditacijos/pasai, leidžiantys nemokamai lankytis festivalių seansuose.
– Galimybė papildyti savo portfolio tekstais – apžvalgomis, recenzijomis, interviu, kritiniais straipsniais.
– Programos metu parašytų darbų publikacija lithuanianshorts.com ir mokymų programos partnerių portaluose.
– Tinklaveika ir naujų partnerysčių mezgimas.
Registracija į pirmąjį kino kritikos mokymų programos „Shorts Critics“ sezoną baigta.
„Lithuanian Shorts“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto rėmėjas – Lietuvos kino centras. Partneriai: Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, Lietuvių filmų centras, žurnalas „Kinas“ ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija LRT.
Kino kritikos mokymų formatas
Kūrybinės dirbtuvės.
2022 m. rugsėjį ir 2023 m. sausį vyks intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės tokiomis temomis kaip kūrybinis rašymas, ryšiai su žiniasklaida, kino programų sudarymas ir kt.
Filmų festivaliai.
Neatsiejama programos dalis – dalyvavimas festivaliuose, filmų žiūrėjimas ir recenzijų rašymas apie pasirinktus trumpametražius filmus/filmų programas. Atrinkti dalyviai turės galimybę dalyvauti tokiuose Lietuvoje vykstančiuose festivaliuose, kaip žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“ ir Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis.
Mentorystė/konsultacijos/tekstų publikavimas.
Atrinkti dalyviai informaciją, pateiktą kūrybinių dirbtuvių metu, praktiškai įgyvendins rašydami recenzijas apie pasirinktus trumpametražius filmus/filmų programas, rodomas Lietuvoje vykstančiuose festivaliuose. Tekstų rengimo klausimais bus konsultuojamasi su „Shorts Critics“ programos ugdymo vadovais. Filmų ir/ar filmų programų recenzijų tekstai bus publikuojami lithuanianshorts.com tinklapyje bei programos partnerių portaluose.
Paraiškos teikimas
Kartu su registracijos forma, prašoma pateikti papildomus dokumentus:
– gyvenimo aprašymą (CV);
– Jūsų parašytą pasirinkto filmo, filmų programos recenziją ar interviu su kino kūrėju(-ais).
Atrankos kriterijai:
– motyvacija dalyvauti kino kritikos mokymų programoje
– pasiryžimas aktyviai įsitraukti į bendras veiklas ir atsakingai ruošti individualias užduotis
– anketoje nurodytų tikslų ir laukiamų rezultatų konkretumas ir aiškumas
– laiko investicija
Svarbu:
Prašome prieš registruojantis susipažinti su programos taisyklėmis ir įsivertinti savo užimtumą, kad galėtumėte aktyviai įsitraukti į bendras veiklas ir individualias užduotis.
Programos rezultatai
Baigę „Shorts Critics“ mokymų programą, dalyviai bus:
– įgiję teorinių ir praktinių įgūdžių kino kritikos, žiniasklaidos bei komunikacijos srityse.
– parašę ir publikavę ne vieną apžvalgą, recenziją, interviu, kritinius straipsnius ir atsiliepimus.
– užmezgę naujų profesinių pažinčių tiek nacionalinėje, tiek tarptautinėje kino industrijoje.
Programos ugdymo vadovės
Mantė Valiūnaitė – šiuo metu Mantė studijuoja doktorantūroje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Mantė buvo Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ meno vadovė, dirbo programos sudarytoja tarptautiniame žmogaus teisių dokumentinio kino festivalyje „Nepatogus kinas“, kuravo įvairius projektus nevyriausybinėje organizacijoje „Meno avilys“. Taip pat rašo filmų recenzijas žurnalui „Kinas“.
Monika Gimbutaitė – kino kritikė ir programų sudarytoja, leidyklos vadovė. Pradėjusi studijas Vilniaus dailės akademijoje, kur įgijo dailėtyros bakalauro laipsnį, toliau savo žinias gilino Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Politikos ir medijų magistrantūros studijose. 2012–2015 m. dirbo Europos šalių kino forume „Scanorama“ kaip programos sudarytoja ir koordinatorė. Kino kuratorystės veiklą tęsia Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje: nuo 2019 m. yra tarptautinių ir nacionalinių konkursinių programų sudarytoja. 2016–2020 m. Monika dirbo portale „15min“, kur ėjo kultūros redaktorės pareigas. Šiuo metu kino kritikos tekstus rašo LRT Klasikos laidai „Pilno metro“. Nuo 2020 m. yra leidyklos „Lapas“ direktorė.
Shorts Critics 2022-2023 dalyviai
Tomas Mitkus
Vilnius Tech lektorius, studentams dėstantis animacijos dalyką. Taip yra publikavęs kelis vadovėlius bei daugiau nei 20 mokslinių straipsnių animacijos, kino, komiksų ir komunikacijos temomis. Tomas nėra tik teoretikas, bet taip pat dirba animacijos, vaidybinio kino, TV ir video žaidimų industrijose.
Monika Navickaitė
Jaunoji režisierė ir programų sudarytoja. Monikos trumpametražis filmas „Mažoji Jeruzalė“ (2017 m.) apkeliavo pasaulio kino festivalius (tarp jų ir tarptautinį Vankuverio kino festivalį) kai jai buvo vos devyniolika. Iškart po to, Monika studijavo kino ir televizijos bakalaurą prestižiniame Edinburgo Universitete, kur susipažino su akademinėmis kino meno idėjomis, ėmė rašyti kino kritikos darbus ir vystyti meno žurnalistikos projektus. Šiuo metu, baigusi kino bakalaurą, dirba programų sudarytoja ShortScape studentų kino festivalyje Edinburge.
Aušra Umbrasaitė
2019 m. baigė animacijos bakalauro studijas VDA. Šiuo metu dirba trumpametražių filmų programos sudarytoja ir kino programos koordinatore tarptautiniame Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“.
Angelina Lapinskaitė
Kūryba ir vaizduotės lavinimas, medijų poveikis kuriant ir keičiant tekstų reikšmes – mano interesų sritis. Tai lėmė, kad pasirinkau lietuvių filologijos ir reklamos, o vėliau – lietuvių literatūros ir kūrybinio rašymo studijas. Taip įgijau platesnį suvokimą apie kritiką, literatūros tendencijas. Neįsivaizduoju savo gyvenimo be kūrybos, todėl rašau knygų ir spektaklių recenzijas, esė ir straipsnius. Taip pat domiuosi fotografija, savo veiklą sieju su pedagogika ir reklama. Esu aktyvi, mėgstu lankytis teatre, meno festivaliuose, daug laiko skiriu savanorystei – įsitraukiu į veiklas padėdama kultūros srityje, mokydama lietuvių kalbos, be to, esu pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrio narė.
Arnas Malašinskas
Esu šalia kamerų, filmavimo, video kūrybos procesų jau nuo mokyklos laikų. Dirbęs prodiuserių asistentu prie užsienio TV-reklamų, filmų, serialų (pvz.: „Conspiracy of Silence“, 2018 m.). Matęs kūrybos procesus ir filmavimo aikštelėje, ir jos užkulisiuose. Režisavęs ir kūręs video filmus ir reklamas, tarp kurių įsimintiniausias projektas – „FORUM CINEMAS“ kino klubo reklama (2011). Ši video reklama tapo konkurso laureatė ir kurį laiką buvo rodoma žiurovams prieš kino seansus, tad iki dabar tai pasiekimas, kuris labiausiai glosto mano ego.
Myliu kiną nuo pat vaikystės, ir niekada nesinešiojau požiūrio, jog filmas yra „ne visiems suprast“. Žmogaus Voro ketvirta dalis gali būti geresnė už naują Michael Haneke filmą, jei ji yra už jį tikrai geresnė. Šis požiūris man leidžia šviežiau pažvelgti į filmą, nevirsti snobu užsidedant beretę ir įžvelgto kažką įdomaus kiekviename kūrinyje.