Atgal

Shorts Critics

Shorts Critics– tai mokymų programa, skirta pradedantiesiems kino kritikams, žurnalistams ar kultūros komunikacijos lauke dirbantiems specialistams, kurie siekia gilinti žinias kino kritikos srityje, lavinti įgūdžius tekstų rašymo srityje, įgyti praktinius įgūdžius trumpametražio kino kritikoje.

Mokymų programos tikslas ne tik kelti kūrybinio rašymo ir kino kritikos kompetencijas, bet ir padėti pradedantiesiems kino profesionalams įsitvirtinti rinkoje, būti pastebėtiems ir įvertintiems, kurių darbai – publikuojami nacionaliniuose ir tarptautiniuose kino, kultūros, naujienų portaluose.

Konkurso būdu į programą atrenkami dalyviai rugsėjo-sausio mėnesiais lavins savo kūrybinio rašymo, analitinės žurnalistikos bei trumpametražių filmų analizės įgūdžius, su kino ir žurnalistikos ekspertais iš Lietuvos ir užsienio praktikuosis kurti apžvalgas, recenzijas, interviu, kritinius straipsnius, atsiliepimus. 

Programos trukmė: 2023 m. rugsėjis – 2024 m. sausis (5 mėnesiai).

Dalyvavimo programoje mokestis atrinktiems dalyviams – 190 eur. Registracijos mokesčio nėra.

Registracija į kino kritikos mokymų programą Shorts Critics“ baigėsi.

„Lithuanian Shorts“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Projekto rėmėjas – Lietuvos kino centras. Partneriai: Žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“, Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis, Lietuvių filmų centras, žurnalas „Kinas“ ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija LRT.

 

Į mokymų programos kainą įeina

– Individualios konsultacijos su mokymų ugdymo vadovėmis – profesionaliomis kino kritikėmis Mante Valiūnaite ir Monika Gimbutaite.
– Dvejos intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės su savo sričių profesionalais, tokiomis temomis kaip kūrybinis rašymas, ryšiai su žiniasklaida, kino programų sudarymas ir kt.
– Trijų Lietuvos kino festivalių – žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumo „Scanorama“ ir Vilniaus tarptautinio trumpųjų filmų festivalio – akreditacijos/pasai, leidžiantys nemokamai lankytis festivalių seansuose.
– Galimybė papildyti savo portfolio tekstais – apžvalgomis, recenzijomis, interviu, kritiniais straipsniais.
– Programos metu parašytų darbų publikacija lithuanianshorts.com ir mokymų programos partnerių portaluose.
– Tinklaveika ir naujų partnerysčių mezgimas.

Kino kritikos mokymų formatas

Kūrybinės dirbtuvės
2023 m. rugsėjį ir 2024 m. sausį vyks intensyvios dviejų dienų kūrybinės dirbtuvės tokiomis temomis kaip kino kritika, kūrybinis rašymas, ryšiai su žiniasklaida, kino programų sudarymas ir kt.

Filmų festivaliai
Neatsiejama programos dalis – dalyvavimas festivaliuose, filmų žiūrėjimas ir recenzijų rašymas apie pasirinktus trumpametražius filmus/filmų programas. Atrinkti dalyviai turės galimybę dalyvauti šiuose Lietuvoje vykstančiuose festivaliuose – žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, Europos šalių kino forumas „Scanorama“ ir Vilniaus tarptautinis trumpųjų filmų festivalis.

Mentorystė/konsultacijos/tekstų publikavimas
Mokymų metu įgytas žinias atrinkti dalyviai praktiškai įgyvendins rašydami recenzijas apie pasirinktus trumpametražius filmus/filmų programas, rodomas Lietuvoje vykstančiuose festivaliuose. Tekstų rengimo klausimais bus konsultuojamasi su Shorts Criticsprogramos ugdymo vadovėmis. Filmų ir/ar filmų programų recenzijų, interviu tekstai bus publikuojami lithuanianshorts.com tinklapyje bei programos partnerių portaluose.

Dirbtuvių programa ir lektoriai 2022-2023

I DIRBTUVĖS

– Trumpametražio kino istorija, lekt. Hannes Wesselkämper
– Įvadas. Kino kritika, lekt. Mantė Valiūnaitė
– Įvadas. Kino žurnalistika, lekt. Austėja Kuskienė
– Dokumentinio filmo peržiūra ir aptarimas su Monika Gimbutaite ir Mante Valiūnaite
– Kūrybinis rašymas, lekt. Teklė Kavtaradzė
– Vaidybinio filmo analizė ir recenzijos struktūra, lekt. Rasa Paukštytė
– Pasiruošimas interviu ir jo scenarijai, lekt. Monika Gimbutaitė
– Lietuvos kino festivalių-programos partnerių prisistatymas

 

II DIRBTUVĖS

– Recenzijų atvejų analizė, lekt. Monika Gimbutaitė ir Mantė Valiūnaitė
– Kino tekstų ir naujienų redaktorius: kūrybinės dirbtuvės, lekt. Austėja Kuskienė
– Kino festivalių programų sudarymas ir kuravimas, lekt. Aistė Račaitytė
– Kino projektų komunikacija + namų darbų aptarimas, lekt. Daiva Gylytė
– Lietuvos kino festivalių komunikacija, lekt. Daiva Gylytė
– Filmo ir platinimo kampanijos komunikacija, lekt. Dovydas Kiauleikis

Programos ugdymo vadovės

 


Mantė Valiūnaitė 
– šiuo metu Mantė studijuoja doktorantūroje Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Mantė buvo Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ meno vadovė, dirbo programos sudarytoja tarptautiniame žmogaus teisių dokumentinio kino festivalyje „Nepatogus kinas“, kuravo įvairius projektus nevyriausybinėje organizacijoje „Meno avilys“. Taip pat rašo filmų recenzijas žurnalui „Kinas“.

 

 

 

Monika Gimbutaitė – Vilniaus dailės akademijoje įgijo dailėtyros bakalauro laipsnį, toliau savo žinias gilino Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, Politikos ir medijų magistrantūros studijose. 2012–2015 m. dirbo Europos šalių kino forume „Scanorama“ kaip programos sudarytoja ir koordinatorė. Kino kuratorystės veiklą tęsė Vilniaus tarptautiniame trumpųjų filmų festivalyje, kur 2019–2023 m. buvo tarptautinių ir nacionalinių konkursinių programų sudarytoja. 2016–2020 m. Monika portale 15min.lt ėjo kultūros redaktorės pareigas, 2020–2023 m. buvo leidyklos „Lapas“ direktorė. Šiuo metu kino kritikos tekstus rašo LRT Klasikos laidai „Pilno metro“.

Shorts Critics 2023-2024 dalyviai

Justė Michailinaitė
Lietuvos prodiuserė, savo patirtį įgijusi dirbdama įvairiose pozicijose kino industrijoje. Šiuo metu Justė dirba su keliais skirtinguose etapuose esančiais projektais ir kaip prodiuserė, ir kaip režisierė.

Kristina Abromaitytė
Scenaristė, baigusi kino dramaturgijos studijas  Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Trumpametražių filmų scenarijų bendraautorė – pastarasis „Dance“ buvo nominuotas Sidabrinės gervės apdovanojimuose už geriausią studento darbą.

Paulius Lučinskas
Laisvai samdomas viešųjų ryšių specialistas, 2021-aisiais metais įgijęs marketingo ir reklamos kūrimo bakalauro laipsnį. Savo profesiniame kelyje padeda smulkiesiems verslams komunikuoti viešojoje erdvėje bei kuria pridėtinės vertės sporto tematikos turinį naujienų portalui „15min“. Paulius yra sukūręs kelias video laidas apie filmus ir serialus, kurias viešino žiniasklaidos priemonė „Kauno žinios“. Čia pat patalpino ir savąją 2023 metų „Kino pavasario“ programos apžvalgą, to paties portalo socialiniuose tinkluose rašė trumpus tekstus apie didžiausią įspūdį palikusius filmus. Šiame festivalyje susipažino su kino naujienų projekto KINFO kūrėjais – jiems šiuo metu padeda su grafinio dizaino maketais, skirtais socialiniams tinklams.

Rokas Jonas
2020 m. baigė „Skalvijos“ kino akademiją. Vėliau – „Moving Cinema“ jaunasis programeris, edukacinių seansų kuravimo asistentas „Meno avilyje“. Nuo 2022 m. sezoniškai prisideda prie Vilniaus trumpųjų filmų festivalio ir „Kino pavasario“ organizavimo. Šiuo metu dirba LRT mediatekoje.

Simas Narušis
LMTA scenos ir kino menų istorijos ir kritikos trečio kurso studentas. Nuo 2017 iki 2021 metų lankė Molėtų teatro studiją ,,Remarką“. Du kartus respublikinio filologų konkurso lauretas (2020 m. III vieta, 2021 m. II vieta). Taip pat 2023 metais prisijungė prie dramaturgijos festivalio ,,Dramokratija“ organizatorių komandos ir nuo šių metų pradėjo dirbti su Loretos Vaskovos teatro komunikacija. 

Viktorija Bučienė
Komunikacijos specialistė, dirbanti tiek su verslo, tiek kultūros komunikacijos projektais. Dešimtmetį praleido kino gamyboje, dirbant su užsienio TV reklamomis ir kino filmais. 2014–2018 m. rengė interviu, straipsnius ir pranešimus žiniasklaidai Vilniaus tarptautiniam kino festivaliui „Kino pavasaris“. Domisi dokumentiniu kinu, literatūra, laisvalaikiu rašo poeziją ir prozą.

Shorts Critics 2022-2023 dalyviai

Tomas Mitkus
Vilnius Tech lektorius, studentams dėstantis animacijos dalyką. Taip yra publikavęs kelis vadovėlius bei daugiau nei 20 mokslinių straipsnių animacijos, kino, komiksų ir komunikacijos temomis. Tomas nėra tik teoretikas, bet taip pat dirba animacijos, vaidybinio kino, TV ir video žaidimų industrijose.

Monika Navickaitė
Jaunoji režisierė ir programų sudarytoja. Monikos trumpametražis filmas „Mažoji Jeruzalė“ (2017 m.) apkeliavo pasaulio kino festivalius (tarp jų ir tarptautinį Vankuverio kino festivalį) kai jai buvo vos devyniolika. Iškart po to, Monika studijavo kino ir televizijos bakalaurą prestižiniame Edinburgo Universitete, kur susipažino su akademinėmis kino meno idėjomis, ėmė rašyti kino kritikos darbus ir vystyti meno žurnalistikos projektus. Šiuo metu, baigusi kino bakalaurą, dirba programų sudarytoja ShortScape studentų kino festivalyje Edinburge.

Aušra Umbrasaitė
2019 m. baigė animacijos bakalauro studijas VDA. Šiuo metu dirba trumpametražių filmų programos sudarytoja ir kino programos koordinatore tarptautiniame Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“.

Angelina Lapinskaitė
Kūryba ir vaizduotės lavinimas, medijų poveikis kuriant ir keičiant tekstų reikšmes – mano interesų sritis. Tai lėmė, kad pasirinkau lietuvių filologijos ir reklamos, o vėliau – lietuvių literatūros ir kūrybinio rašymo studijas. Taip įgijau platesnį suvokimą apie kritiką, literatūros tendencijas. Neįsivaizduoju savo gyvenimo be kūrybos, todėl rašau knygų ir spektaklių recenzijas, esė ir straipsnius. Taip pat domiuosi fotografija, savo veiklą sieju su pedagogika ir reklama. Esu aktyvi, mėgstu lankytis teatre, meno festivaliuose, daug laiko skiriu savanorystei – įsitraukiu į veiklas padėdama kultūros srityje, mokydama lietuvių kalbos, be to, esu pasirengimo ekstremalioms situacijoms būrio narė.

Arnas Malašinskas
Esu šalia kamerų, filmavimo, video kūrybos procesų jau nuo mokyklos laikų. Dirbęs prodiuserių asistentu prie užsienio TV-reklamų, filmų, serialų (pvz.: „Conspiracy of Silence“, 2018 m.). Matęs kūrybos procesus ir filmavimo aikštelėje, ir jos užkulisiuose. Režisavęs ir kūręs video filmus ir reklamas, tarp kurių įsimintiniausias projektas – „FORUM CINEMAS“ kino klubo reklama (2011). Ši video reklama tapo konkurso laureatė ir kurį laiką buvo rodoma žiurovams prieš kino seansus, tad iki dabar tai pasiekimas, kuris labiausiai glosto mano ego.
Myliu kiną nuo pat vaikystės, ir niekada nesinešiojau požiūrio, jog filmas yra „ne visiems suprast“. Žmogaus Voro ketvirta dalis gali būti geresnė už naują Michael Haneke filmą, jei ji yra už jį tikrai geresnė. Šis požiūris man leidžia šviežiau pažvelgti į filmą, nevirsti snobu užsidedant beretę ir įžvelgto kažką įdomaus kiekviename kūrinyje.

Projekto rėmėjai