Atgal 2022.02.21

Susitikimas su režisiere Lina Lužyte ir “Kai susitinka istorijos II” trumpųjų filmų programos peržiūra vilniečiams ir Vilniaus svečiams

Menų agentūra „Artscape” drauge su lietuviškų trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ kviečia vilniečius ir Vilniaus svečius susitikti Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pokalbiui su režisiere Lina Lužyte bei trumpųjų filmų programos „Kai susitinka istorijos II“ peržiūrai.

Vasario 22 d. 17:00 val prasidėsiantis renginys skatina visuomenę daugiau sužinoti apie migruojančių žmonių istorijas per kiną bei drauge padiskutuoti, koks yra to kino, narpliojančio socialines problemas, kūrybinis procesas. Sausio mėnesį kartu su „Kai susitinka istorijos I“ programos peržiūra buvo organizuojama atvira diskusija apie tai, ar kinas tik pasakoja apie socialinę realybę, ar ir ją kuria. Naujausiame pokalbyje kino žurnalistė Austėja Kuskienė kalbins režisierę Liną Lužytę ir drauge narplios tokius kino kūrimo aspektus kaip asmeninės patirtys filmuojant pabėgėlių stovyklose, filmo kūrėjo atsakomybė kino kūrimo procese, iššūkiai naviguojant tarp realybės ir filmo.

Žmonių istorijų stebėjimas per ekraną suteikia išskirtines patirtis žiūrovams ir tuo pačiu sukuria tam tikrą spaudimą, skubėjimą, momentiškumą. Į ribotą laiko tarpsnį ekrane yra sudedami per ilgesnę laiko seką surinkti ar sukurti epizodai su tam tikras reikšmes nešančiais objektais, žmonėmis, vietomis. Pokalbis su kino kūrėja Lina Lužyte bus apie tai, kokios patirtys įstrigo režisierės atmintyje filmuojant pabėgėlių stovyklose Lesbos saloje, Graikijoje. Režisierė pasidalins mintimis apie tai kokių naujų įžvalgų davė darbas ir kasdienybė šiame kontekste, kaip kuriamas kinas, kuriame žmonės vaidina save pačius, bei kokių stovyklose gyvenančių žmonių kasdienybės aspektų neįmanoma papasakoti per kiną. Pokalbio metu bus rodomas naujo režisierės Linos Lužytės filmo „Blue/Red/Deport“ anonsas.

Antroji renginio dalis – 18:00 val. prasidedanti trumpųjų filmų programa (70 min), kurioje penki trumapmetražiai filmai pasakos apie „migruojančias” keliones, leidžiančias išvysti pirmuosius žingsnius svetimoje šalyje ir naujas akistatas, laužančias asmeninius stereotipus bei įsitikinimus. Tarptautiniuose Kanų, Toronto, Gento, Klermono – Ferano kino festivaliuose pripažinti, lietuviškų trumpametražių filmų agentūros „Lithuanian Shorts” parengtos programos filmai žiūrovus pasieks iš viso pasaulio:

„Tamsi kamera” – švedų režisieriaus Ottó Bánovits sukurtas eksperimentinis filmas, pasitelkdamas Camera Obscura – pirmuoju fotografijos technologijos prototipu, nukelia žiūrovus į 2015-ųjų vasarą ir šokiruojančią tragediją. Vaidybiniame režisieriaus Tomer Shushan (Izraelis) filme “Balta akis” pasakojama apie vyro pastangas neprarasti žmogiškumo ir susigrąžinti dviratį.

Nyderlanduose sukurtas vaidybinis filmas “Importas” (rež. Ena Sendijarević) atskleidžia jaunos pabėgėlių šeimos iš Bosnijos likimą, 1994 m. gavusią leidimą gyventi bei apsistojusią mažame Olandijos kaime. “Jei tai ne meilė” Kanadoje susukta Luiza Cocora juosta nukelia žiūrovą į Monrealio parką, kuriame jauna pora ruošiasi įamžinti vieną svarbiausių savo gyvenimo akimirkų – vestuves.

​​Paskutiniajame programos filme – dokumentinėje juostoje „Biotopas” (rež. Paul Scholten, Vokietija) Miuncheno priemiesčio gyvenimą sudrumsčia kaimynystėje statomas pabėgėlių centras, kurio atsiradimas priverčia permąstyti savo įsitikinimus.

Daugiau informacijos apie renginį bei registracijos formą galima rasti Menų agentūros Artscape” Facebook puslapyje. Kitus susijusius projekto „Kai susitinka istorijos” renginius sekite internetiniuose puslapiuose www.artscape.lt ir www.lithuanianshorts.lt .

Trumpametražių filmų programų ciklas „Kai susitinka istorijos” –  tai viena iš menų agentūros „Artscape” kartu su partneriais „Lithuanian Shorts”, „Diversity development group”, „NARA” įgyvendinamo projekto „Kai susitinka istorijos” veiklų.  Šis projektas skirtas skatinti visuomenės toleranciją migruojančių ekonomines ir socialines problemas patiriančių šalių piliečių atžvilgiu, įgyvendinant inovatyvias menines priemones ir viešinimo kampaniją Lietuvoje.

Projektas finansuojamas Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo lėšomis bei Socialinės apsaugos darbo ministerijos.