Atgal 2022.05.02

Paskelbti nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ nominantai – tarp kurių 13 trumpametražių filmų

Lietuvos kino centras skelbia šiemet pirmą kartą vyksiančių Nacionalinių Lietuvos kino apdovanojimų nominantų sąrašą. Apdovanojimai vyks šių metų birželio 5 d., renginį transliuos LRT TELEVIZIJA.

Iš apdovanojimams pateiktų 58 filmų, atrankos komisija vertinimui atrinko 31 filmą.

Atrankos komisiją sudarė 9 nariai: aktorius Denisas Kolomyckis, kino operatorius Tomas Vilys, kino meno kūrėjai Vidmantas Gaigalas ir Juozas Širvinskas, kino kritikės Rasa Paukštytė, Santa Lingevičiūtė ir Monika Gimbutaitė, režisierius Ignas Meilūnas, kino programų kuratorė ir sudarytoja Eglė Maceinaitė. 

„Organizatorių vardu noriu padėkoti kūrėjams, pateikusiems paraiškas, filmų komandoms, režisieriams. Tikrai turime milžinišką kino industrijos potencialą Lietuvoje. Tai atspindės ir pačios nominacijos – kalbėjo Lietuvos kino centro vadovas Laimonas Ubavičius. – Pastarieji metai atnešė nemažai džiaugsmo, lietuviški filmai buvo pristatyti tarptautininiuose festivaliuose. Tačiau filmų žiūrėjimo kino teatruose metas buvo itin sudėtingas – pandemija, daug apribojimų. Visgi tai pamažėl atgyja.“

Komisijos pirmininkė Rasa Paukštytė kalbėjo, kad kino renginys yra svarbus, nes tarsi apibendrina, kas vyko per pastaruosius metus, kai kinas išgyveno ypatingai sunkų laiką. „Gervės ragina žiūrovus ateiti į kino teatrus ar žiūrėti lietuviškus filmus specialiose platformose. Tad „Sidabrinė gervė“ be šventės, be džiaugsmo, be aistrų, kurios visada lydi šitą ceremoniją ir nominacijas, turi ir kitą labai svarbią misiją – priminti visuomenei, kad lietuviškas kinas įdomus ir jį verta žiūrėti“, – teigė R. Paukštytė.

Komisijos pirmininkė atkreipė dėmesį, kad anksčiau dominavo stiprūs vyriški vaidmenys, o šiais metais dominuoja itin stiprūs moteriški vaidmenys, be to, daug stiprių dokumentinių filmų.

Komisijos narė S. Lingevičiūtė žavėjosi jaunųjų kūrėjų darbais. „Per komisijos darbo mėnesį aš aiškiai suvokiau lietuviško kino tendencijas. Mane žavi kino įvairovė formų, stilių prasme. Matau augančią kartą, kurių filmai – originalūs, ir kai kurie jau galėtų varžytis ne geriausio studentų darbo, bet trumpametražių filmų kategorijoje“, – sakė S. Lingevičiūtė.

Komisijos narė M. Gimbutaitė išskyrė kitą džiugią tendenciją – atsiranda vaikiškų filmų ir portreto žanro filmų.

AVAKA direktorius Darius Vaitiekūnas paskelbė, kad jau nuo rytojaus iki gegužės 29 dienos daugiau nei 300 žmonių galės atiduoti savo balsą kiekvienoje kategorijoje. „Tokios gausios balsuotojų komisijos dar nėra buvę per visą „Sidabrinės gervės” istoriją. Tai suteiks ir objektyvumo, ir skaidrumo, o rezultatai paaiškės birželio 5-osios renginyje”, – sakė. D. Vaitiekūnas.

Balsuotojų komisija, kuri ir išrinks šių metų laureatus, bus sudaryta iš kino industrijos profesionalų – Lietuvoje veikiančių kino industrijos institucijų, tokių kaip Lietuvos operatorių asociacija (LAC), Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Lietuvos aktorių gildija, ASIFA  Lietuva, Lietuvos animacijos asociacija, Kino rodytojų asociacija, Nepriklausomų prodiuserių asociacija, Autorinio kino alijansas. Komisijų darbą prižiūri tarptautinė audito kompanija „Grant Thornton Baltic“. 

METŲ GERIAUSIAS STUDENTO DARBAS

 1. Aš buvau Maksas (rež. Lukas Kacinauskas, prod. LMTA)
 2. Pardaviau klasiokę (rež. Gantas Bendikas, prod. Benediktas Radzevičius)
 3. Paskutinis kartas (rež. Rinaldas Tomaševičius, prod. Lineta Lasiauskaitė, LMTA)
 4. Šokis (rež. Danielius Minkevičius, prod. Saulė Dmitrieva, Ieva Norvilienė, LMTA)
 5. Viskas gerai (rež. Jorūnė Greičiūtė, prod. Viktorija Akavickaitė, Zbigniev Bartoševič, LMTA)

METŲ GERIAUSIAIS TRUMPAMETRAŽIS FILMAS

 1. Išvyka (rež. Jorūnė Greičiūtė, prod. Rūta Jekentaitė)
 2. Miegamasis rajonas (rež. Vytautas Katkus, prod. Klementina Remeikaitė)
 3. Motinos (rež. Birutė Kapustinskaitė, prod. Rūta Petronytė, Kęstutis Drazdauskas) 
 4. Techno, Mama (rež. Saulius Baradinskas, prod. Viktorija Seniut)
 5. Žiūrėk koks garsas. Vilniaus garso sistemų kultūra (rež. Mikas Žukauskas, prod. Paulius Burakas)

METŲ GERIAUSIAS ANIMACINIS FILMAS

 1. Elena (rež. Birutė Sodeikaitė, prod. Agnė Adomėnė, Delphine Schmit, Draško Ivezić) 
 2. Mora Mora (rež. Jurga Šeduikytė, prod. Giedrė Burokaitė) 
 3. Skaitmeninis Voodoo (rež. ir prod. Antanas Skučas, Julius Zubavičius)

 

Pilną nominantų sąrašą rasite čia.