
Paaiškėjo geriausi metų kino kūrėjai: išdalintos „Sidabrinės gervės“
Sekmadienio vakarą paaiškėjo Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2026“ laureatai. Keturios statulėlės šiemet atiteko dokumentiniam režisierės Aistės Žegulytės filmui „Dulkės, kaulai ir stebuklai“, trys – režisieriaus Vytauto Katkaus vaidybinei juostai „Svečias“. Ceremonijos metu iš viso išdalinti 22 apdovanojimai.
„Kiek žmonių dirbo, kad lietuviškus filmus pamatytų pasaulis, kad pamatytumėte jūs – kitapus ekranų“, – su Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro koncertų salėje susirinkusia kino bendruomene bei žiūrovais prie ekrano jau antrą kartą sveikinosi gerai žinomas vedėjų duetas – Rytis Zemkauskas ir Eglė Kernagytė-Dambrauskė.
Netrukus scenoje praėjusių metų statistiką bei apdovanojimą už Kino kultūros sklaidą pristatė renginio organizatoriai – asociacijos AVAKA vadovas Darius Vaitiekūnas bei Lietuvos kino centro vadovas Laimonas Ubavičius. Pastarasis pabrėžė, kad 2025 m. Lietuvoje kino teatrų lankomumas viršijo 3 milijonus žiūrovų, o praėjusias metais įvyko net 22 nacionalinių filmų premjeros.
D. Vaitiekūnas apdovanojimų vakarą simboliškai pradėjo apdovanojimu už Kino kultūros sklaidą. Jis atiteko Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekos vedėjai ir kino klubo vadovei Renatai Miškinienei, ne vienerius metus mokiniams organizuojančiai kino stovyklas, dirbtuves, susitikimus su kino kūrėjais.

Vakaro metu į sceną įteikti apdovanojimų kilo žymiausi šalies kino kūrėjai, aktoriai, muzikos atlikėjai, menininkai ir sportininkai: Vytautas Anužis, Emilija Latėnaitė, Sandra Daukšaitė-Petrulėnė, Kęstutis Cicėnas, Giedrė Kilčiauskienė, Sandra Straukaitė, Adomas Jacovskis, Andrius Mamontovas, Rokas Zubovas, Gytis Oganauskas, Arturas Jevdokimovas, Saulius Vosylius.
Vakarui įpusėjus, paaiškėjo ir geriausi skirtingų žanrų filmai bei geriausius vaidmenis ekrane sukūrę aktoriai.
Žiūroviškiausiu – daugiausia žiūrovų kino salėse subūrusiu filmu tapo režisieriaus Mariaus Rimkaus komedija „Šeima į gamtą“. Apdovanojimas „Metų žiūroviškiausias filmas“ yra skiriamas filmui, kuris nuo praėjusių metų gegužės 2 dienos iki einamųjų metų gegužės 1 dienos sulaukė daugiausia žiūrovų Lietuvos kino teatruose.
Metų geriausiu animaciniu filmu išrinkta VR patirtis „Pasaulių sutvėrimas“ (rež. Kristina Buožytė, Vitalijus Žukas). Įteikti šį apdovanojimą į sceną kilo aktorės Emilija Latėnaitė ir Sandra Daukšaitė-Petrulėnė.
Apdovanojimą už Geriausią antraplanį aktorės vaidmenį įteikė aktorius Dainius Kazlauskas. „Sidabrinė gervė“ iškeliavo pas filmo „Siena“ aktorę Urtę Povilauskaitę.
Geriausiu antraplanio vaidmens aktoriumi tapo filme „Renovacija“ suvaidinęs ukrainietis Roman Lutskyi. Statulėlę jam įteikė aktorė Toma Vaškevičiūtė.
Geriausios aktorės apdovanojimą įteikė kino legenda – Vytautas Rumšas Vyresnysis. Jis sveikino filme „Danka“ Danutės vaidmenį įkūnijusią Ulą Liagaitę.

Geriausiu aktoriumi tapo filme „Siena“ pagrindinį vaidmenį sukūręs Šarūnas Zenkevičius, šiemet suvaidinęs ir filme „Renovacija“. Apdovanojimą jam įteikė choreografė Anželika Cholina.
Geriausią scenarijaus autorių simboliškai paskelbė rašytojas Rimantas Kmita. Pernai jo knygos „Pietinia kronikas“ įkvėpta to paties pavadinimo juosta tapo žiūrimiausiu šių laikų lietuvišku filmu. Apdovanojimą jis įteikė scenaristų duetui – Vytautui Katkui ir Marijai Kavtaradzei – už filmą „Svečias“.
Geriausiu dokumentiniu filmu paskelbta šiemet gausiausiai apdovanota Aistės Žegulytės juosta „Dulkės, kaulai ir stebuklai“. Apdovanojimas režisierei atiteko iš vieno žymiausių dokumentinio kino režisieriaus – Audriaus Stonio – rankų.

Scenoje pasirodė ir pernai apdovanojimuose triumfavusio filmo „Pietinia kronikas“ režisierius Ignas Miškinis. Už geriausią režisieriaus darbą jis sveikino ir į sceną dar kartą kvietė filmo „Svečias“ režisierių Vytautą Katkų.
Pastarasis į sceną lipo ir atsiimti pagrindinio – geriausio vaidybinio filmo nominacijos – apdovanojimo. Salėje aidint plojimams, aktorė Gabija Jaraminaitė režisieriui įteikė jau trečiąją vakaro „Sidabrinę gervę“ už filmą „Svečias“.
Vakarui artėjant link kulminacijos, paaiškėjo ir „Auksinės gervės“ apdovanojimo už viso gyvenimo nuopelnus laureatas. Garbingas įvertinimas šiemet atiteko kino režisieriui Gyčiui Lukšui, o apdovanojimą jam įteikė aktorė Vaiva Mainelytė, 2012 m. pati pelniusi šį prestižinį apdovanojimą.
METŲ GERIAUSIAS STUDENTO DARBAS:
AMORFOFALAS (rež. Džiuginta Radavičiūtė, prod. Džiuginta Radavičiūtė, Samanta Molevičiūtė, LMTA Nacionalinė kino mokykla (KIMO))
ARTIMAS KONTAKTAS (rež. Augustė Gerikaitė, prod. Lineta Lasiauskaitė, Plopsas, LMTA Nacionalinė kino mokykla (KIMO))
PASKUTINIS SNIEGAS (rež. Sotera Kupinaitė, prod. Gustė Girdvainytė, Džiuginta Radavičiūtė, LMTA Nacionalinė kino mokykla (KIMO))
SIGNALO KELIAS (rež. Eglė Razumaitė, prod. Lineta Lasiauskaitė, Plopsas, LMTA Nacionalinė kino mokykla (KIMO))
SŪKURYS (rež. Linas Žiūra, prod. Linas Žiūra, LMTA Nacionalinė kino mokykla (KIMO))
METŲ GERIAUSIAS TRUMPAMETRAŽIS KINO FILMAS:
BETONO VAIKAI (rež. Saulius Baradinskas, prod. Viktorija Seniut-Strolienė)
LOVING (rež. Vesta Tučkutė, prod. Milda Buškevičiūtė)
PANAŠI (rež. Adas Burkšaitis, prod. Greta Akcijonaitė, Kotryna Ramanauskaitė, Ramojus Petrauskas, Aurimas Pukevičius, Magic Film)
PO FENTANILIO (rež. Rinaldas Tomaševičius, prod. Lineta Lasiauskaitė, Plopsas)
PRA/RASTI PASAULIAI (rež. Aušra Lukošiūnienė, prod. Aušra Lukošiūnienė)
Pilnas nominantų sąrašas čia.